Niemcy szykują specjalną aukcję dla fotowoltaiki

Niemcy szykują specjalną aukcję dla fotowoltaiki
Fraunhofer ISE

Federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur zapowiedział organizację aukcji, w której będą mogli wystartować inwestorzy planujący budowę innowacyjnych elektrowni fotowoltaicznych lokalizowanych na zbiornikach wodnych, zadaszeniach parkingów czy łączących produkcję energii i żywności w ramach koncepcji określanej jako agrofotowoltaika.

Niemiecki regulator przeprowadził już dwie aukcje, w których o wsparcie mogli ubiegać się inwestorzy planujący zastosowanie innowacyjnego podejścia do budowy elektrowni fotowoltaicznych.

W tych aukcjach zastosowano też inny model rozliczeń niż w standardowych aukcjach dla fotowoltaiki w Niemczech, w których zwycięzcy uzyskują gwarancje sprzedaży energii po zaoferowanej cenie zgodnie z zasadą tzw. pay-as-bid.

REKLAMA

Natomiast inwestorzy, którzy wygrali obie dotychczasowe aukcje dla innowacyjnych projeków PV, otrzymali prawo do wypłaty gwarantowanej premii ponad cenę energii uzyskanej na rynku.

W pierwszej aukcji dla innowacyjnych projektów, która odbyła się w ubiegłym roku, do podziału było 650 MW. Tymczasem wpłynęły 133 oferty na łączną moc 1095 MW. W tym 50 ofert na 130 MW dotyczyło wyłącznie innowacyjnych technologii fotowoltaicznych, a 83 oferty na 785 MW związane były z projektami hybrydowymi.


W przypadku projektów hybrydowych, łączących wytwarzanie energii z magazynowaniem, zabezpieczone przez inwestorów premie wyniosły od 19,4 EUR/MWh do 55,2 EUR/MWh przy średniej 45 EUR/MWh.

W drugiej tego rodzaju aukcji, której wyniki zostały ogłoszone na początku ubiegłego miesiąca, Bundesnetzagentur udostępnił do podziału wolumen mocy 250 MW. Tymczasem uczestnicy aukcji zgłosili oferty sprzedaży energii z 43 projektów o łącznej mocy 509 MW – wszystkie zakładały wykorzystanie magazynów energii. Finalnie wsparciem w postaci gwarantowanej premii objęto 18 projektów o łącznej mocy 258 MW. Wysokość przyznanych premii wyniosła od 33,3 EUR/MWh do 48,8 EUR/MWh. Średnia premia ukształtowała się na poziomie 42,9 EUR/MWh.

REKLAMA

W standardowych aukcjach zakładających wsparcie tradycyjnych inwestycji w naziemną fotowoltaikę, które regularnie prowadzi Bundesnetzagentur, osiągane są ceny za energię ok. 50 EUR/MWh. W ostatniej aukcji wsparciem objęto 103 projekty o mocy 620 MW. Ceny w zwycięskich ofertach wyniosły od 46,9 EUR/MWh do 51,8 EUR/MWh i były niższe od cen zabezpieczonych w przeprowadzonej w tym samym czasie aukcji wiatrowej (51,5- 60 EUR/MWh) oraz aukcji dla elektrowni na biomasę (120-182,9 EUR/MWh).

Teraz niemiecki regulator zapowiedział organizację kolejnej aukcji dla inwestycji realizowanych z wykorzystaniem nowatorskich technologii fotowoltaicznych, w której będzie można ubiegać się o gwarancje sprzedaży energii dla projektów lokalizowanych na zbiornikach wodnych, zadaszeniach parkingów, a także agrofotowoltaicznych.

Organizację tej aukcji przewidziano na 1 kwietnia 2022 r., jednak na razie nie są jeszcze znane jej warunki. Obecnie trwają w tej sprawie konsultacje, a finalne zasady nowej aukcji zostaną ogłoszone do października.

Wiadomo jedynie, jaka może być łączna moc instalacji objętych wsparciem. Będzie ona stosunkowo niewielka. Wyniesie tylko 50 MW.

W kolejnych latach tego rodzaju aukcje powinny być organizowane na większą skalę, a w przyszłym roku może odbyć się jeszcze jedna tego rodzaju aukcja. 

O ile dotychczasowy plan zakładał objęcie wsparciem w aukcjach przeprowadzonych w 2022 r. elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,9 GW, o tyle ustalenia przyjęte wcześniej w tym roku przez niemieckie władze zwiększają ten wolumen do 6 GW. W tym dodatkowe 2 GW ma dotyczyć aukcji dla naziemnych elektrowni PV, a 2 GW dla dachowych instalacji.

Ponadto niemieckie władze zdecydowały o przeprowadzeniu dodatkowych aukcji na 100 MW dla projektów uznawanych za innowacyjne, co oznacza, że obok wspomnianej aukcji w 2022 roku Bundesnetzagentur powinna przeprowadzić jeszcze jedną aukcję na 50 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.