REKLAMA
 
REKLAMA

Kury pod panelami. Powstaje ogromna farma agroPV

Kury pod panelami. Powstaje ogromna farma agroPV
fot. YouTube/BR24

To będzie największy w Niemczech projekt łączący działalność rolniczą z produkcją energii z fotowoltaiki. Elektrownia agrofotowoltaiczna Tützpatz w Meklemburgii-Pomorzu Przednim budowana jest bez wsparcia dotacyjnego. Produkcję energii ma rozpocząć w przyszłym roku.

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ruszył z budową największego jak dotąd projektu agrofotowoltaicznego (agroPV) w Niemczech. Inwestor podaje, że po pełnym uruchomieniu farma agrofotowoltaiczna Tützpatz będzie miała moc zainstalowaną ponad 79 MWp (wcześniej, gdy podejmowana była decyzja inwestycyjna, podawano moc 76 MW).

Energia dla operatora telekomunikacyjnego

Jako partnera w projekcie Vatenfall wybrał niemiecką firmę Power and Air Condition Solution Management (PASM), która jest spółką zależną Deutsche Telekom AG. Według ustaleń zagospodaruje ona całą produkcję energii z budowanej farmy PV przez 10 lat. Instalacja ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 2,5 tys. masztów telefonii komórkowej.

REKLAMA

Telekom AG PASM, jako część Grupy Deutsche, zapewnia dostępność infrastruktury telekomunikacyjnej przez cały czas. Osiągamy ten cel, wykorzystując w 100 proc. energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, i w ten sposób przyspieszamy nasz zwrot energetyczny. Umowa na dostawy energii elektrycznej z parku solarnego Tützpatz ma szczególne znaczenie w tym kontekście, ponieważ łączy wytwarzanie zielonej energii elektrycznej ze zrównoważonym rolnictwem – pod panelami słonecznymi chować się będą kurczaki z wolnego wybiegu – komentuje Bernd Schulte-Sprenger, dyrektor zarządzający PASM.

Przedstawiciel operatora dodaje, że dostawy energii elektrycznej z parku solarnego Tützpatz to przykład przyszłościowego projektu istotnego dla transformacji energetycznej w Niemczech.

Ponad 90 ha z nowym zastosowaniem

W ogromnym projekcie agrofotowoltaicznym Vattenfall zainstaluje panele solarne na łącznej powierzchni 93 ha. Wykorzysta moduły bifacjalne zamocowane na różnych systemach stelaży.

REKLAMA

Projekt Tützpatz podzielony jest na trzy części: Tützpatz 1: 43,4 MW/47,5 ha; Tützpatz 2: 16,5 MW/21,5 ha, Tützpatz 3: 19,4 MW/24 ha. Ta wielkoskalowa inwestycja ma posłużyć firmie Vatenfall do zdobycia w praktyce doświadczenia, które wykorzysta w przyszłych komercyjnych projektach agrofotowoltaicznych.

Technologia agriPV łączy zrównoważone rolnictwo i wytwarzanie energii słonecznej na jednym gruncie rolnym. W przypadku projektu Tützpatz na terenach zajętych przez farmę PV mają być hodowane kury z wolnego wybiegu.

Budując projekt agriPV na taką skalę, wykonujemy prawdziwie pionierską pracę. Chcemy pokazać, że zrównoważone rolnictwo i produkcja energii mogą się doskonale uzupełniać. Dzięki projektowi Tützpatz rozwijamy tę młodą technologię na skalę komercyjną – mówi Claus Wattendrup, szef Vattenfall Solar Division. I dodaje, że agrofotowoltaika nie tylko wspiera środowisko, ale też służy jako dodatkowe źródło dochodu dla rolników.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jesteśmy otoczeni masztami, gdzie się nie spojrzeć tam jakiś maszt

Albo maszty albo kominy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA