REKLAMA
 
REKLAMA

Vattenfall szykuje ogromny projekt agrofotowoltaiczny. Bez subsydiów

Vattenfall szykuje ogromny projekt agrofotowoltaiczny. Bez subsydiów
Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny podjął ostateczną decyzję o budowie parku solarnego Tutzpatz o mocy 76 MWp, który powstanie w Meklemburgii-Pomorzu Zachodnim. Projekt realizowany na północy Niemiec będzie łączył fotowoltaikę z działalnością rolniczą na tym samym terenie w ramach koncepcji określanej jako agrofotowoltaika (agroPV).

Agrofotowoltaika to rozwiązanie umożliwiające połączenie produkcji energii ze słońca z działalnością rolniczą. Zamierza sięgnąć po nią szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który chce wdrożyć agroPV na skalę komercyjną.

Farma fotowoltaiczna, która powstanie w Tutzpatz, w północno-wschodnich Niemczech, zajmie powierzchnię 95 hektarów. Budowa ma się rozpocząć na początku lata 2023 roku.

REKLAMA

Celem niemieckiego rządu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki do 215 GW do 2030 roku, z czego połowa instalacji powstanie na otwartych przestrzeniach. Agrofotowoltaika może pomóc w osiągnięciu tych celów jako uzupełnienie tradycyjnej PV na otwartych terenach. W ramach projektu Tutzpatz rozwijamy tę młodą technologię na skalę komercyjną – mówi Claus Wattendrup, szef działu Solar w Vattenfall.

Gigantyczna instalacja

Projekt agroPV w Tutzpatz zakłada, że moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej osiągnie 76 MWp. Moduły rozmieszczone będą na około 95 hektarach. Vattenfall planuje wykorzystać moduły dwustronne i system trackerów pionowych, co zapewni większe uzyski energii.

Działalność rolnicza, która ma towarzyszyć pracy instalacji PV, obejmuje m.in. hodowlę kur z wolnego wybiegu na potrzeby pozyskiwania jaj.

REKLAMA

Projekt ma powstać bez subsydiów i wsparcia w postaci publicznych gwarancji sprzedaży energii. Energia wytwarzana przez farmę fotowoltaiczną będzie sprzedawana na podstawie komercyjnych umów PPA.

Pilotaż w Holandii

Vattenfall testuje już koncepcję agrofotowoltaiki w pilotażowym projekcie Symbizon w Holandii, który zostanie wkrótce uruchomiony w pobliżu Almere. Testowa farma agrofotowoltaiczna osiągnie moc 0,7 MWp.

Jak podaje spółka, w Niemczech obecnie realizowanych jest około 20 małych i średnich projektów agroPV.

W ubiegłym miesiącu swoją inwestycję w agrofotowoltaikę ogłosił także niemiecki koncern RWE. Instalacja powstanie na zrekultywowanym terenie kopalni Garzweiler. Będzie to wspólny projekt demonstracyjny RWE i jednego z największych ośrodków naukowo-badawczych w Europie – Forschungszentrum Jülich. Więcej na ten temat w artykule: RWE przetestuje trzy systemy dla agrofotowoltaiki.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA