REKLAMA
 
REKLAMA

40 mln euro dla prosumentów na Litwie

40 mln euro dla prosumentów na Litwie
fot. Watt A Lot/Unsplash

Litewski rząd uruchamia program dopłat do prosumenckich elektrowni fotowoltaicznych. Zakłada, że skorzysta z niego co najmniej 15 tys. gospodarstw domowych. 

Od dzisiaj (11 czerwca) mieszkańcy Litwy mogą składać wnioski o dofinansowanie domowych instalacji fotowoltaicznych. Rządowy program przewiduje wsparcie zarówno dla nowych prosumentów, jak i tych, który wcześniej już zaopatrzyli się w instalację PV i planują jej rozbudowę i zwiększenie mocy.

Łącznie litewskie Ministerstwo Energii przeznaczyło na realizację programu 40 mln euro. Według przewidywań środków starczy dla co najmniej 15 tys. litewskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Ogromny wzrost fotowoltaiki na Litwie

Wschodni sąsiad Polski w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie zwiększył moc zainstalowaną w fotowoltaice.

Od 2020 r. produkcja energii słonecznej wzrosła 8-krotnie, a najważniejszym czynnikiem tego wzrostu byli konsumenci wytwarzający energię. Nie tylko zmniejszają zależność kraju od importu, ale także znacznie obniżają ceny energii elektrycznej dla wszystkich konsumentów i przyczyniają się do stabilności i odporności całego systemu. Dlatego będziemy nadal wspierać konsumentów wytwarzających energię, wiedząc, jakie znaczenie mają zachęty państwowe – powiedział Dainius Kreivys, litewski minister energii.

REKLAMA

Obecnie na Litwie jest prawie 106 tys. prosumentów, a moc zainstalowana w PV wynosi łącznie 1,17 GW. Tamtejsze Ministerstwo Energii w maju br. przedstawiło najnowsze dane, powołując się na dane operatorów sieci dystrybucyjnych – wówczas liczba użytkowników prosumenckich elektrowni fotowoltaicznych na Litwie przekroczyła 100 tys. Zdecydowana większość litewskich użytkowników instalacji PV stanowią odbiorcy indywidualni (ponad 86 tys. gospodarstw domowych).

Moc energetyki słonecznej i wiatrowej na Litwie od 2020 r. zwiększyła się prawie 4-krotnie. Według danych z maja wynosi ona 2,7 GW, a do końca tego roku ma osiągnąć 3,8 GW.

Koszt zainstalowania prosumenckiego systemu PV na Litwie może się zwrócić do 5 lat. Takie wyliczenia na początku tego roku przedstawiło litewskie Ministerstwo Energii. Więcej na ten temat w artykule: Prosumencka fotowoltaika na Litwie. Zwrot w 4-5 lat.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA