Coraz więcej prosumentów na Litwie

Coraz więcej prosumentów na Litwie
fot. Watt a Lot/Unsplash

Litewskie Ministerstwo Energii przedstawiło dane dotyczące prosumentów w tym kraju. Zdecydowaną większość stanowią użytkownicy instalacji w gospodarstwach domowych. 

Liczba użytkowników prosumenckich elektrowni fotowoltaicznych na Litwie przekroczyła 100 tys. Takie informacje podało tamtejsze Ministerstwo Energii, powołując się na dane operatorów sieci dystrybucyjnej. Stutysięcznego prosumenta do litewskiej sieci przyłączono w kwietniu br. – była to uruchamiająca własną produkcję energii spółka Baltic Refrigeration Group.

Jak podaje ministerstwo, zdecydowana większość litewskich użytkowników instalacji fotowoltaicznych to odbiorcy indywidualni. Własne systemy fotowoltaiczne na Litwie ma około 86 tys. gospodarstw domowych. Pozostałe 16 tys. stanowią będące prosumentami firmy i instytucje z sektora publicznego.

REKLAMA

Odbiorcy wytwarzający energię są niezwykle ważnymi graczami w całym sektorze energetycznym – ich rozwój znacznie obniża ceny dla pozostałych odbiorców energii elektrycznej i bezpośrednio przyczynia się do wzmocnienia stabilności i odporności całego systemu – komentował minister energii Dainius Kreivys.

Prawie 4 GW w tym roku

Moc energetyki słonecznej i wiatrowej na Litwie wzrosła od 2020 r. prawie czterokrotnie i już przekracza wolumen zaplanowany przez litewski rząd do osiągnięcia na rok 2025. Obecna moc zainstalowana w elektrowniach fotowoltaicznych i wiatrowych w tym kraju wynosi 2,7 GW, a do końca tego roku ma osiągnąć 3,8 GW.

W tym wyniku spory udział będą mieć prosumenci. Ich rolę w budowaniu niskoemisyjnej energetyki i bezpieczeństwa energetycznego podkreśla litewskie Ministerstwo Energii.

REKLAMA

Obecnie łączna moc odbiorców wytwarzających energię elektryczną przekracza 1 GW, podczas gdy łączna moc elektrowni słonecznych w całym kraju wynosi 1,4 GW. Jest to ważny wkład w zwiększenie krajowej produkcji energii elektrycznej i osiągnięcie niezależności energetycznej i państwo będzie nadal promować inwestycje w samowystarczalność energetyczną gospodarstw domowych – powiedział Dainius Kreivys.

Co istotne na Litwie od kilku lat istnieje możliwość działalności prosumenckiej na zasadzie wirtualnego prosumenta. Rozwiązanie to pozwala na zakup udziałów w instalacji fotowoltaicznej oddalonej od punktu odbioru energii i w ten sposób zmniejszenie rachunków za energię.

Opłacalność fotowoltaiki prosumenckiej

Niedawno Ministerstwo Energii Litwy przedstawiło wyliczenia dotyczące kosztów i okresu zwrotu inwestycji we własną instalację PV. Przykładowa domowa elektrownia fotowoltaiczna o mocy 9,1 kW miała po 3 latach użytkowania zwrócić się w około 70-80 proc.

Więcej na ten temat w artykule: Prosumencka fotowoltaika na Litwie. Zwrot w 4-5 lat.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.