Prosumencka fotowoltaika na Litwie. Zwrot w 4-5 lat

Prosumencka fotowoltaika na Litwie. Zwrot w 4-5 lat
Ministerstwo Energii Litwy

Ministerstwo Energii Litwy przedstawiło dane na temat szacowanego okresu zwrotu inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne, których popularność w tym kraju z roku na rok wyraźnie rośnie.

Litewskie Ministerstwo Energii pokazuje sens inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną na przykładzie jednego z gospodarstw domowych w regionie Wilna, które trzy lata temu zainwestowało we własny system PV.

Litewski resort energii podaje, że obecnie, po trzech latach użytkowania instalacji fotowoltaicznej o mocy 9,1 kW, jej zakup zwrócił się już w około 70-80 procentach, a pozostałe koszty powinny zwrócić się w ciągu 1-2 lat.

REKLAMA

Rzeczywiste uzyski energii z instalacji fotowoltaicznej wynoszą rocznie około 1 MWh z 1 kW zainstalowanej mocy.

Pompa ciepła zamiast kotła

Oprócz dachowej instalacji fotowoltaicznej prosumenci spod Wilna zainwestowali w pompę ciepła o mocy 9 kW oraz samochodów elektryczny. Zainstalowana 2 lata temu pompa ciepła zastąpiła stosowany wcześniej kocioł i obecnie ma w całości zaspokajać zapotrzebowanie na ogrzanie domu o powierzchni około 180 m2 oraz ciepłą wodę dla 5-osobowego gospodarstwa domowego.

Kocioł na paliwo stałe sprawiał wiele kłopotów. W kotłowni było dużo kurzu, trzeba było dbać o drewno opałowe, a ciepło było nierównomiernie rozprowadzane. Marzyłam o tym, żeby mieć inne urządzenie do ogrzewania domu, a kiedy pojawiła się możliwość skorzystania ze wsparcia i zakupu pompy ciepła, od razu podjęliśmy decyzję – litewski resort energii cytuje prosumentkę spod Wilna.

1,5 tys. km samochodem elektrycznym

Instalacja fotowoltaiczna dostarcza także energię potrzebną do naładowania samochodu elektrycznego. Jest on wykorzystywany między innymi do codziennych dojazdów do pracy. W skali miesiąca jego właściciele pokonują nim około 1,5 tys. kilometrów.

REKLAMA

Dzięki fotowoltaice to wszystko odbywa się bez wyraźnego wzrostu kosztów energii elektrycznej pobieranej z sieci.

Obecnie całkowite koszty energii z sieci – w tym potrzebnej do zasilenia pompy ciepła oraz samochodu elektrycznego – dzięki posiadanej instalacji fotowoltaicznej zostały zmniejszone do około 100 euro miesięcznie.

Ponad 88 tys. prosumentów

Koszt inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną, wymiany kotła na pompę ciepła oraz zakupu samochodu elektrycznego został częściowo sfinansowany z rządowych dotacji, które są oferowane przez rząd Litwy. W pierwszej połowie tego roku ruszyć ma nowa edycja programu, z którego będą mogli skorzystać kolejni litewscy prosumenci. W zeszłym roku na dotacje dla prosumentów Wilno przeznaczyło 72 mln euro. W tym roku chce przeznaczyć 85 mln euro.

Rządowe wsparcie to istotna przyczyna rosnącej popularności domowej fotowoltaiki na Litwie. Według rządowych statystyk, w 2023 roku w tym kraju przybyło dwa razy więcej prosumentów niż rok wcześniej. Całkowita liczba litewskich prosumentów w zeszłym roku zwiększyła się z 42,6 tys. na koniec 2022 roku do 88,3 tys. na koniec 2023 r. Moc posiadanych przez nich instalacji fotowoltaicznych wzrosła z 427 MW do 944 MW.

W zeszłym roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych na Litwie przekroczyła 1 GW, w tym moc prosumenckich instalacji PV stanowiła ok. 90 proc.

Istotna dla litewskiego rynku fotowoltaicznego jest wdrożona kilka lat temu koncepcja wirtualnego prosumenta. Pozwala ona na zakup udziałów w instalacji PV oddalonej od punktu poboru. Produkowana przez nią energia umożliwia redukcję rachunków za energię. Na koniec zeszłego roku na Litwie działało już blisko 28,9 tys. wirtualnych prosumentów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.