Magazyn Tesli zastąpił generator pamiętający II wojnę światową

Magazyn Tesli zastąpił generator pamiętający II wojnę światową
Corsica Sole

W Belgii powstał bateryjny magazyn energii, który stał się największym tego typu obiektem w kontynentalnej części Europy. Magazyn zastąpi generator pracujący jeszcze za czasów II wojny światowej.

W mieście Lessines położonym w belgijskim regionie Walonii pracę rozpoczął bateryjny magazyn energii o mocy 50 MW i pojemności 100 MWh.

Inwestycja została przygotowana przez mającego siedzibę w Paryżu dewelopera Corsica Sole. Firma swoją przygodę z magazynami energii zaczęła już w 2015 roku, uruchamiając pierwsze baterie na wyspach należących do Francji.

REKLAMA

MegaPacki na pokładzie

Magazyn w Belgii jest złożony z 40 modułów bateryjnych MegaPack, które dostarczyła Tesla.

Całkowity koszt tego projektu wyniósł 33 mln euro. Finansowanie zapewnił fundusz Mirova Energy Transition 5. Grupa finansowa Mirova jest zresztą jednym z udziałowców w Corsica Sole.

Deweloper podkreśla, że realizacja tej inwestycji jest dowodem na to, że bateryjne magazyny mają już ekonomiczny sens – nawet bez subsydiów czy innej formuły zakładającej wsparcie z publicznych środków.

Stabilizacja systemu

REKLAMA

Magazyn będzie stabilizować częstotliwość systemu elektroenergetycznego w ramach mechanizmu określanego jako FCR (Frequency Control Reserve), który z czasem ma zostać zastąpiony mechanizmem określanym jako aFFR (Automatic Frequency Restoration Reserve).

Świadcząc usługi wspierające sieć, baterie zastąpią generator pamiętający czasy II wojny światowej, który do tej pory zapewniał bezpieczeństwo energetyczne w regionie, ale jego praca przyczyniała się do zanieczyszczenia powietrza.

W najbliższym czasie w Belgii mają zostać uruchomione jeszcze dwa duże bateryjne magazyny energii. Pojemność każdego z nich wyniesie również 100 MWh.

Pierwszy jest realizowany przez firmę Yuso – również zaangażowaną w projekt w Lessines. Nie będzie to jednak dwugodzinny magazyn, jak opisany wyżej, ale czterogodzinny. Jego moc będzie o połowę niższa i wyniesie 25 MW.

Drugi z magazynów, które mają zostać oddane do użytku w Belgii w najbliższym czasie, to projekt szwajcarskiej grupy Trafigura, o takich samych parametrach: 25 MW/100 MWh.

Magazyn uruchomiony przez Corsica Sole w Belgii jest największym tego typu obiektem – pod względem pojemności – w kontynentalnej Europie. Jeszcze większy magazyn powstał ostatnio w Wielkiej Brytanii. Więcej na jego temat w artykule: Największe magazyny energii w Europie. Jest nowy lider.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.