Największe magazyny energii w Europie. Jest nowy lider

Największe magazyny energii w Europie. Jest nowy lider
Harmony Energy

W Wielkiej Brytanii powstał największy w Europie bateryjny magazyn energii, który wyprzedził pod względem pojemności inną bateryjną jednostkę uruchomioną na Wyspach. Najnowszy magazyn został podłączony do brytyjskiego systemu przesyłowego, w miejscu gdzie za kilka lat odbierana będzie energia z największej morskiej farmy wiatrowej na świecie.

Brytyjski deweloper odnawialnych źródeł energii i bateryjnych magazynów energii Harmony Energy poinformował o uruchomieniu dwugodzinnego magazynu energii o pojemności 196 MWh, który został zainstalowany w Pillswood w pobliżu miasta Kingston upon Hull na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Bateryjny magazyn energii w Pillswood jest obecnie największą tego typu jednostką w Europie pod względem zainstalowanej pojemności. Inwestor wylicza, że będzie on mógł zgromadzić ilość energii wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na energię dla 300 tys. brytyjskich gospodarstw domowych w czasie dwóch godzin.

REKLAMA

Stabilizacja sieci, efektywniejsze wykorzystanie energii

Zadaniem magazynu będzie świadczenie usług pomagających w stabilizowaniu brytyjskiego systemu elektroenergetycznego. Co ciekawe, instalacja została podłączona do sieci w tym samym miejscu, w którym za kilka lat będzie trafiać do systemu elektroenergetycznego Wielkiej Brytanii energia wytwarzana przez największą morską farmę wiatrową na świecie – Dogger Bank o docelowej mocy 3,6 GW. Pierwszy etap tej inwestycji, o mocy 1,2 GW, ma zostać oddany do użytku już latem przyszłego roku.

Harmony Energy podkreśla, że jego magazyn przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania energii z Dogger Bank, ponieważ pozwoli ograniczyć okresy, w których generacja z wielkiej farmy wiatrowej musiałaby być redukowana z powodu nadwyżki mocy w systemie elektroenergetycznym.

W inwestycji wykorzystano dostarczone przez Teslę moduły Megapack o jednostkowej mocy 1,5 MW i pojemności 3 MWh. To bateryjne jednostki amerykańskiego koncernu charakteryzujące się znacznie lepszymi parametrami od oferowanych wcześniej przez Teslę Powerpacków, których jednostkowa pojemność może sięgać maksymalnie 232 kWh.

 

Megapacki w Dorset

REKLAMA

Harmony Energy był pierwszym inwestorem w Europie, który zainstalował Megapacki w ramach inwestycji zrealizowanej w Wielkiej Brytanii; miało to miesce dwa lata temu. Złożony z baterii dostarczonych przez Teslę magazyn o mocy 7,5 MW i pojemności 15 MWh znajduje się w Dorset, a jego zadaniem jest świadczenie usług na rzecz brytyjskiego operatora sieci przesyłowej National Grid w ramach mechanizmów określanych jako Firm Frequency Response oraz Balancing Mechanism.

Dodatkowo instalacja w Dorset została wyposażona w dostarczone przez Teslę oprogramowanie o nazwie Autobidder, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, by zarządzać pracą magazynu i maksymalizować efekt finansowy, w tym osiągany dzięki działalności na spotowym rynku energii. Autobidder zostanie wykorzystany także do optymalizacji działalności magazynu w Pillswood.

Inwestor podkreśla, że magazyn w Pollswood został zrealizowany bez jakiegokolwiek wsparcia publicznymi środkami. – Nasze projekty nie są wspierane subsydiami i odegrają dużą rolę w osiągnięciu celu Net Zero, jak również w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii w Wielkiej Brytanii i ograniczeniu zależności od importu gazu – podkreśla Peter Kavanagh z Harmony Energy.

Magazyn w Minety

Do tej pory największa europejska bateria znajdowała się także na Wyspach. Bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 100 MWh działa w Minety w odległości około 100 km na zachód od Londynu.

Projekt został zrealizowany przez dewelopera Penso Power, a finansowanie zapewniły chińskie Huaneng Group oraz CNIC Corporation. Za dostawę i instalację magazynu odpowiadał chiński Sungrow.

Energią gromadzoną przez ten magazyn zarządza należąca do grupy paliwowej Shell spółka Shell Energy Europe Limited.

Magazyn w Minety ma świadczyć usługi bilansowania na rzecz operatora brytyjskiej sieci energetycznej National Grid ESO w ramach mechanizmu o nazwie Dynamic Containent Market, który ma gromadzić dodatkowe zdolności bilansowania szybkich spadków częstotliwości w brytyjskich sieciach. Czas reakcji jednostek objętych mechanizmem DCM musi wynosić maksymalnie jedną sekundę.  

Instalacja w Minety będzie przy okazji mogła zarabiać na handlu energią, pobierając ją z sieci w czasie obowiązywania niższych cen, gdy podaż będzie przewyższać popyt, i oddając ją w momentach wzrostu zapotrzebowania i wyższych cen. W ten sposób magazyn w Minety przyczyni się również do równoważenia systemu elektroenergetycznego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.