Pożar magazynu energii w Pabianicach

Pożar magazynu energii w Pabianicach
Pixabay

Wraz z rozwojem rynku bateryjnych magazynów energii w naszym kraju pojawiają się pierwsze przypadki pożarów tego rodzaju urządzeń. Do zapłonu magazynu energii doszło w Pabianicach.

O pożarze bateryjnego magazynu energii w domu jednego z prosumentów w Pabianicach poinformował lokalny portal epainfo.pl. Z przekazanych informacji wynika, że zapalił się magazyn energii, który gromadził energię produkowaną przez należącą do właściciela domu instalację fotowoltaiczną.

Straż pożarna przyjęła zgłoszenie w ostatni poniedziałek około godz. 15.20, a akcja gaszenia została zakończona przed godz. 17. Wiadomo, że w akcji uczestniczyło sześć zastępów straży pożarnej. Strażacy po odłączeniu instalacji ugasili pożar za pomocą gaśnicy proszkowej. Elementy magazynu energii zostały schłodzone i wyniesione z budynku. Serwis epainfo.pl informuje, że straty wynikające z pożaru zostały wycenione na 57 tys. zł.

REKLAMA

Pożar domowej baterii – jak się zabezpieczyć?

O pożarach prosumenckich magazynów energii było słychać wcześniej głównie na rynku niemieckim, gdzie zainstalowanych zostało już kilkaset tysięcy tego rodzaju urządzeń. Do pożarów domowych baterii w Niemczech dochodzi jednak sporadycznie.

Aby zapobiec awariom i wynikającym z nich pożarom magazynów energii, montowane są w nich systemy nadzoru pracy ogniw bateryjnych (Battery Management System, BMS). Chronią one przed skutkami nierównomiernego doładowywania poszczególnych ogniw, jak również przed przeładowaniem.

– Gdy ogniwo Li-Ion ulegnie awarii, może wystąpić potencjalnie katastrofalne zdarzenie termiczne, tzw. Thermal Runaway, podczas którego energia chemiczna jest przekształcana w energię cieplną. Po osiągnięciu progu zapłonu proces będzie nadal rozprzestrzeniał się z komórki na komórkę, aż do zniszczenia całego magazynu, a także sąsiednich struktur. Akumulator może się zapalić przy temperaturze powyżej 150 st. C – wyjaśniał w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Adam Olejniczak, ekspert ds. magazynów energii w firmie Impact Clean Power Technology SA.

REKLAMA

Decydując się na montaż domowego magazynu energii, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które są kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców.
.

.
Zagrożenia związane z eksploatacją baterii wynikają między innymi z ryzyka wycieku elektrolitu, który jest żrący i może spowodować podrażnienia skóry i oparzenia chemiczne. Eksperci z krajowego rynku magazynów energii podkreślają, że większość awarii wynika z niewłaściwego użytkowania i nieodpowiednich warunków przechowywania baterii - jak choćby umieszczania ich w pobliżu źródeł ciepła czy narażenia na wilgoć.

Więcej na temat tego, jak zadbać o odpowiednie warunki eksploatacji magazynu energii i na co zwrócić uwagę w przypadku decyzji o montażu takiego urządzenia, w artykule: Czy magazyn energii jest bezpieczny?

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.