REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy fundusz zainwestuje w surowce do produkcji baterii

Nowy fundusz zainwestuje w surowce do produkcji baterii
Fot. Pixabay - PublicDomainPictures

EIT InnoEnergy i Demeter zainwestowały 500 mln euro w fundusz, który pomoże zwiększyć dostępność surowców do produkcji baterii w Unii Europejskiej.

Bazując na koncepcji Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA250), EIT InnoEnergy – europejski inwestor w obszarze czystych technologii i zielonej energii – oraz Demeter Investment Managers – firma działająca w sektorze private equity i venture capital – stworzyły nowy fundusz – EBA Materials Fund. Będzie on wspierał rozwój zdywersyfikowanych łańcuchów dostaw surowców do produkcji baterii w Europie. Na ten cel EIT InnoEnergy oraz Demeter przeznaczą 500 mln euro.

Fundusz EBA Materials Fund powstał w odpowiedzi na zwiększający się popyt na baterie w Europie. Rosnące zapotrzebowanie na ten asortyment rodzi wyzwania związane z zapewnieniem wymaganego poziomu wydobycia i przetwarzania surowców koniecznych do procesów produkcyjnych.

REKLAMA

W 2023 r. Unia Europejska przyjęła regulację dotyczą wykorzystania surowcach krytycznych (Critical Raw Material Act – CRMA). Jej celem jest zmniejszenie zależności unijnych krajów od dostaw surowców spoza UE. Zgodnie z tym aktem fundusz ma pomóc w działaniach na rzecz wzmacniania europejskich mocy produkcyjnych w zakresie surowców kluczowych dla sektora baterii, m.in. litu, niklu, kobaltu, manganu i grafitu.

Jak podkreśla Diego Pavia, dyrektor generalny EIT InnoEnergy, rolą EBA Materials Fund będzie zapewnienie wsparcia także tym projektom, które są obecnie na dużo wcześniejszych etapach, a mają potencjał zwiększenia wydobycia surowców i tym samym przyśpieszenia budowy zrównoważonego i przejrzystego łańcucha dostaw w Europie.

– Silny i odporny na ryzyka rynek baterii wymaga zwiększenia dostępności pochodzących z Europy surowców. Cieszy nas rosnąca liczba ambitnych inicjatyw i źródeł finansowania w tym obszarze po stronie inwestorów prywatnych i podmiotów publicznych, jednak ich uwaga skupia się zwykle na projektach stosunkowo dojrzałych – powiedział Diego Pavia.

REKLAMA

Jako twórca EBA Materials Fund, EIT InnoEnergy oprze się na wieloletnim doświadczeniu na rynku magazynowania energii, m.in. jako lider europejskiego sojuszu EBA250 i inwestor wspierający start-upy z sektora energii odnawialnej. Demeter Investment Managers będzie pełnić natomiast funkcję zarządzającego funduszem i partnera joint venture. Wyłącznym doradcą finansowym wspierającym proces pozyskiwania środków na inwestycje będzie z kolei Societe Generale.

Co najmniej 70 proc. inwestycji funduszu ma być realizowana w Unii Europejskiej i w krajach sąsiednich w obszarze wydobycia, przetwarzania, rafinacji i recyklingu surowców. Pozostałe projekty będę dotyczyć zwiększenia dostaw z krajów Partnerstwa Surowcowego UE, m.in. z Kanady, Namibii i Argentyny.

Jednym z kluczowych celów funduszu EBA Materials Fund będzie znalezienie bardziej przyjaznych dla środowiska sposobów wydobycia i przetwarzania surowców, tak aby można go było zaklasyfikować jako fundusz działający zgodnie art. 8 Rozporządzenia UE w sprawie zrównoważonego finansowania (SFDR).

W obszarze rynku bateryjnego wcześniej EIT InnoEnergy zaangażował się finansowo między innymi w produkcję baterii litowo-żelazowo-fosforanowych w Serbii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA