Pierwsza w Europie fabryka ogniw do baterii LFP

Pierwsza w Europie fabryka ogniw do baterii LFP
ElevenEs

ElevenEs – spółka portfelowa europejskiego funduszu EIT InnoEnergy – uruchomiła fabrykę ogniw do baterii LFP. Jak zapewnia EIT InnoEnergy, będą to pierwsze wytwarzane w Europie baterie bez kobaltu i niklu, do których produkcji wykorzystywana jest wyłącznie energia odnawialna.

Nowo otwarty zakład ElevenEs znajduje się w mieście Subotica na północy Serbii. Jego specjalizacją jest produkcja wysokiej jakości ogniw pryzmatycznych litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Znajdują one zastosowanie m.in. w elektrycznych samochodach osobowych, autobusach i pojazdach ciężarowych, a także w systemach magazynowania energii. Produkowane obecnie próbki ogniw zostaną wykorzystane do testów w różnych zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych.

W 2024 roku zakład ElevenEs ma osiągnąć moce produkcyjne na poziomie 500 MWh, a do 2027 roku, na bazie powstałego wcześniej centrum badawczo-rozwojowego i nowo otwartego zakładu, powinny powstać dwie gigafabryki baterii o pojemności 8 GWh i 40 GWh. To powinno pozwolić na zasilenie produkcji miliona średniej wielkości samochodów elektrycznych rocznie.

REKLAMA

Potencjał LFP

EIT InnoEnergy podkreśla, że tylko w ostatnich dwóch latach globalna sprzedaż ogniw LFP wzrosła ponad dziewięciokrotnie, a do końca dekady mogą one stać się podstawą rozwoju całego ekosystemu bateryjnego. Ogniwa LFP nie zawierają niklu ani kobaltu, co ma istotne korzyści z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników, trwałości produktów końcowych oraz ich wpływu na środowisko.

REKLAMA

Baterie LFP mają gorsze parametry niż wydajniejsze baterie bazujące na chemii NMC (niklowo-manganowo-kobaltowej), ale są tańsze, a ich produkcja generuje potencjalnie mniej problemów logistycznych.

Do obsługi zakładu ElevenEs wykorzystywana jest wyłącznie energia pochodząca z odnawialnych źródeł – m.in. energia wodna, wiatrowa i słoneczna. Spółka planuje również pozyskiwanie wszystkich materiałów do produkcji ogniw na terenie Europy, co pozwoli istotnie zmniejszyć ślad węglowy związany z transportem półproduktów.

Cieszę się, że z pomocą EIT InnoEnergy powstał zakład mający kluczowe znaczenie dla europejskiej strategii dekarbonizacji. Rynek produkcji ogniw LFP jest dziś zdominowany przez firmy azjatyckie, dlatego tak ważne jest wzmacnianie naszych mocy produkcyjnych i kompetencji w Europie. Rozwój zakładu ElevenEs jest też istotnym kamieniem milowym w działalności Europejskiego Sojuszu Bateryjnego (EBA), którego celem jest budowa w Europie kompletnego łańcucha wartości w sektorze bateryjnym i tym samym przyspieszenie zielonej transformacji energetycznej – komentuje Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.