60 mln zł na realizację dostaw i instalację liczników smart dla Taurona

60 mln zł na realizację dostaw i instalację liczników smart dla Taurona
Licznik OTUS, źródło: Apator

Spółki z Grupy Apator zawarły dwie umowy wykonawcze dotyczące dostawy liczników zdalnego odczytu z modułem komunikacyjnym PLC w standardzie OSGP oraz usługi instalacji i magazynowania na obszarze Smart City Wrocław. Projekt realizowany jest przez firmę Tauron Dystrybucja.

W ramach zawartych kontraktów Apator dostarczy liczniki smart w standardzie OSGP, natomiast FAP Pafal (spółka zależna) zrealizuje usługę instalacji i magazynowania liczników energii elektrycznej. Całkowita wartość kontraktu dla Grupy Apator wyniesie około 60 mln zł, z możliwością zwiększenia do około 66 mln zł.

Umowy wykonawcze są następstwem umowy podpisanej w połowie ubiegłego roku między spółką Tauron Dystrybucja SA (TD) a konsorcjum spółek Apator SA oraz Griffin Group SA Energy Sp. k. Kontrakt przewiduje dostawę i zainstalowanie liczników smart, wraz z usługą magazynowania energii oraz pracami clean up, w 346 500 punktach poboru energii na terenie Wrocławia, który należy do obszaru działania TD.

REKLAMA

Realizacja zadań przewidzianych w umowach rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku i potrwa do trzeciego kwartału 2025 roku.

Opracowanie inteligentnego licznika

Spółki Griffin Group Energy i Apator podpisały porozumienie dotyczące wspólnego opracowania inteligentnego licznika w marcu 2021 roku. Przewidywało ono opracowanie urządzenia, wdrożenie go do produkcji oraz realizację dostaw na rynek krajowy i europejski.

Połączenie kompetencji technicznych i biznesowych obu firm doprowadziło do powstania nowoczesnego licznika zdalnego odczytu działającego w technologii PLC (pasmo CENELEC A) według standardu OSGP.

Technologia OSGP to sprawdzony w Europie otwarty standard w zakresie komunikacji i obsługi zdalnego odczytu liczników, charakteryzujący się wysoką skutecznością odczytów i łatwością implementacji.

Usługi instalacji i magazynowania liczników zrealizuje zespół świdnickiego Pafalu (w ramach konsorcjum z Energo-Moc Wzorcownia), który ma długoletnie doświadczenie w zakresie prac instalatorskich i serwisowych liczników energii elektrycznej.

REKLAMA

Projekt dotyczy wymiany liczników instalowanych od 2015 roku w ramach projektu Smart City Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska wdrożono nowoczesną infrastrukturę pomiarową i zainstalowano ponad 400 tys. inteligentnych liczników, z czego ok. 40 proc. stanowią urządzenia Apatora.

Pomiar energii z OZE

Instalacja inteligentnego opomiarowania to jedno z kluczowych zadań polskich operatorów systemów dystrybucyjnych w najbliższych latach i jednocześnie atrakcyjny rynek dla Grupy Apator. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne do 2028 roku 80 proc. liczników w Polsce, czyli łącznie około 13–14 mln urządzeń, ma spełniać wymogi nowego rozporządzenia w sprawie systemu pomiarowego – szacowana liczba liczników do wymiany to około 2 mln sztuk rocznie.

Inteligentne liczniki to podstawa nowoczesnej infrastruktury energetycznej – mówi Artur Bratkowski, dyrektor ds. Aparatury i Systemów Pomiarowych Apator. – Są one niezbędnym elementem do rozwoju nowych funkcji i usług wspierających efektywne, zrównoważone zarządzanie zużyciem mediów energetycznych, co w dzisiejszych czasach nabiera szczególnego znaczenia. Liczniki smart z dwukierunkowym pomiarem energii elektrycznej mają także powszechne zastosowanie w instalacjach OZE – dodaje.

Grupa Apator odnotowuje rosnące zapotrzebowanie na technologie skutecznego pomiaru energii z odnawialnych źródeł, a także urządzeń zabezpieczeniowych, sterujących, wykonawczych oraz aplikacji software’owych do zarządzania zieloną energią.

Magazyn energii odciąża sieć

– Mamy długoletnie doświadczenie z Tauron Dystrybucja w realizacji nowatorskich projektów i współpracy przy rozwiązywaniu wyzwań technicznych związanych chociażby z rozwojem technologii czy zmianami klimatycznymi – podkreśla Artur Bratkowski. – Od lat współpracujemy nie tylko w obszarze układów pomiarowych, ale także na polu systemów nadzoru sieci elektroenergetycznej, zabezpieczeń infrastruktury dystrybucyjnej oraz zarządzania majątkiem sieciowym. Dla przykładu w ubiegłym roku zrealizowaliśmy z TD kolejny innowacyjny projekt – magazyn energii, który odciążył sieć w gminie o wysokim nasyceniu instalacjami PV. Poza rolloutem liczników smart jednym z istotnych wyzwań energetyki jest bowiem także stabilizacja pracy sieci i zapobieganie zakłóceniom generowanym przez dużą liczbę instalacji prosumenckich – podsumowuje.   

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.