Tauron zapłaci 190 mln zł za dostawę inteligentnych liczników

Tauron zapłaci 190 mln zł za dostawę inteligentnych liczników
fot. Apator

Tauron Dystrybucja podpisała ze spółkami Griffin Group Energy i Apator umowę na dostawę liczników w standardzie OSGP wraz z usługą magazynowania energii. Liczniki zostaną zainstalowane w 346 500 punktach poboru energii elektrycznej we Wrocławiu.

Projekt Smart City Wrocław obejmuje m.in. wyposażenie mieszkańców miasta w inteligentne liczniki, które pozwolą im bardziej świadomie korzystać z energii elektrycznej i monitorować jej zużycie. Konsorcjum składające się z dwóch polskich spółek – Griffin Group Energy SA (lider) i Apator SA – podpisało z Tauron Dystrybucją umowę na dostawę i instalację nowoczesnych liczników zdalnego odczytu z modułem komunikacyjnym PLC w standardzie OSGP.

Oferta konsorcjum opiewa na około 190 mln zł z opcją zwiększenia zamówień o 12 proc. Kontrakt przewiduje dostawę i zainstalowanie liczników smart, wraz z usługą magazynowania energii oraz pracami clean up, w 346 500 punktach poboru energii na terenie Wrocławia, należącym do obszaru działania Tauron Dystrybucji.

REKLAMA

Griffin Group Energy SA od lat jest częścią środowiska eksperckiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, uczestnicząc w pracach nad zmianą prawa energetycznego, w wyniku którego powstała podpisana w ubiegłym roku tzw. ustawa licznikowa – mówi Dariusz Wawrzynów, wiceprezes zarządu Griffin Group Energy SA.

Tym bardziej cieszy nas możliwość bycia częścią pierwszego tak dużego i przełomowego zarazem projektu realizującego proces transformacji energetycznej w Polsce w ramach Smart City Wrocław według nowych wymagań regulacyjnych – dodaje.

Połączenie kompetencji

Spółki Griffin Group Energy i Apator podpisały porozumienie dotyczące wspólnego opracowania inteligentnego licznika w marcu 2021 roku. Przewidywało ono opracowanie urządzenia, wdrożenie go do produkcji oraz realizację dostaw na rynek krajowy i europejski.

Połączenie kompetencji technicznych i biznesowych obu firm doprowadziło do powstania nowoczesnego licznika zdalnego odczytu działającego w technologii PLC (pasmo CENELEC A) według standardu OSGP. 

Wymagania przetargowe postawione przez Tauron Dystrybucja SA były nie lada wyzwaniem. Powołane przez nas na potrzeby przetargu konsorcjum, w skład którego weszła spółka Apator, sprostało tym oczekiwaniom, prezentując pełne spektrum naszych wspólnych kompetencji – komentuje Adam Zalewski, wiceprezes zarządu Apator SA.

Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej

Protokół OSGP, czyli Otwarty Protokół Smart Grid, to europejski standard w zakresie komunikacji i obsługi zdalnego odczytu liczników. Jest dostępny dla wszystkich dostawców technologii i stosunkowo łatwy we wdrożeniu. Zapewnia dużą dokładność odczytów oraz bezpieczeństwo i skuteczność komunikacji. Ma odegrać kluczową rolę przy wdrażaniu na szeroką skalę inteligentnych pomiarów (smart metering) w Polsce.

REKLAMA

Liczniki smart stanowią element krytycznej infrastruktury energetycznej, kluczowej dla bezpieczeństwa kraju.  

Aspekty cyberbezpieczeństwa dotyczące stosowanych w sieci elektroenergetycznej urządzeń ze zdalną komunikacją stają się w obecnych czasach coraz bardziej istotne, rośnie bowiem zagrożenie cyberatakami – mówi Arkadiusz Chmielewski, prezes zarządu Apator SA.

Warto w tej sytuacji postawić na renomowanych producentów, stosujących skuteczne, przetestowane na europejskim rynku technologie. Powinniśmy mieć pewność, że rozwiązania pochodzą z wiarygodnego źródła, mają niezbędne zabezpieczenia cyfrowe, a ich dostawca może być w każdej chwili poddany weryfikacji – radzi Chmielewski.

Rozwój technologii w Polsce

Licznik, który będzie instalowany w punktach poboru energii we Wrocławiu w ramach umowy z Tauron Dystrybucją, został skonstruowany i będzie produkowany w fabryce Apatora koło Torunia.

Dysponujemy niezbędnym doświadczeniem i zasobami, które mogą okazać się kluczowe przy tak zaawansowanym technicznie projekcie – zapewnia Tomasz Łątka, członek zarządu Apator SA.

W ostatnich latach inwestowaliśmy w nowoczesny park maszynowy i automatyzację procesów, dokonaliśmy też reorganizacji naszych centrów produkcyjnych, dzięki czemu Grupa Apator dysponuje dziś własną bazą aktywów produkcyjnych gotowych do wielkoskalowej produkcji urządzeń – wyjaśnia Łątka.

Przedstawiciel Apatora dodaje, że firma ma własny dział badań i rozwoju oraz zespoły techniczne, dzięki czemu z jednej strony pracuje nad rozwojem technologii inteligentnych liczników, z drugiej zaś może zapewnić klientom wsparcie posprzedażowe i  serwis urządzeń.

Smart metering uznawany jest za konieczny element transformacji energetycznej, umożliwia bowiem kontrolowanie i optymalizację zużycia energii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.