Apple został producentem energii

Apple został producentem energii
Fot. Brett Bolkowy, flickr cc

Amerykański regulator ryku energii wydał zgodę na przyznanie firmie Apple licencji na produkcję i sprzedaż energii oraz realizację usług sieciowych. Zajmie się tym powołana przez Apple spółka o nazwie Apple Energy, której aktywa będą bazować z pewnością wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. 

Apple inwestuje w odnawialne źródła energii już od kilku lat. Celem dotychczas realizowanych inwestycji było zabezpieczenie dostaw energii dla energochłonnych serwerowni Apple. Teraz widać, że ambicje firmy z Doliny Krzemowej na rynku energetycznym idą dalej.

Amerykański federalny regulator rynku energii U.S. Federal Energy Regulatory Commission (FERC) wydał zgodę na nadanie Apple statusu niezależnego producenta energii (Independent Power Producer – IPP). To otwiera kalifornijskiej firmie drogę do produkcji i sprzedaży energii na rynku hurtowym.

REKLAMA

Apple idzie tym samym w ślady Google, któremu status IPP został nadany już w 2010 r. Strategia Google w zakresie energetyki bazuje głównie na zabezpieczaniu sobie dostaw czystej energii dzięki wieloletnim umowom PPA podpisywanym z właścicielami farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Tymczasem Apple buduje własne instalacje. Obecnie przy swoim centrum serwerowym w Karolinie Północnej posiada farmę fotowoltaiczną o mocy 52 MW, 20 MW Apple ma w Nevadzie, a 50 MW w Arizonie. Dodatkowo 14 MW technologiczny potentat ma w swoim kalifornijskim kampusie w Cupertino.

REKLAMA

Portfel własnych instalacji i umów PPA amerykańskiej firmy sięga potencjału 218 MW, z czego 130 MW to warta 850 mln dolarów umowa PPA zawarta z amerykańskim deweloperem First Solar na początku 2015 r., dotycząca zakupu energii z farmy fotowoltaicznej w Kalifornii.

W USA w trakcie realizacji są projekty Apple o łącznej mocy ok. 190 MW, a plan Apple to przejście docelowo na 100 proc. zielonej energii – nie tylko w USA, ale także we wszystkich zagranicznych oddziałach. 

Aby osiągnąć pełny udział OZE w miksie energetycznym w swoim chińskim oddziale, Apple zrealizował w prowincji Syczuan m. in. 40-megawatowy projekt farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia odpowiada poziomowi konsumpcji generowanemu przez znajdujące się w Chinach 34 sklepy i 19 biur Apple. Apple zapowiedział docelowo budowę ze swoimi partnerami w Chinach elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i wodnych o łącznej mocy aż 2 GW. Ten plan ma zostać zrealizowany w ciągu następnych 5 lat. 

Z kolei w Singapurze, gdzie ze względu na ograniczoną podaż gruntów nie można realizować projektów naziemnych, Apple zainstalował systemy fotowoltaiczne na 800 dachach.

gramwzielone.pl