Polski elektryk będzie powstawać w Jaworznie

Polski elektryk będzie powstawać w Jaworznie
Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Samochody elektryczne marki Izera będą powstawać w Jaworznie na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pracę w fabryce Izery ma znaleźć około 3 tys. osób, a inwestycja ma skutkować utworzeniem kilkukrotnie większej liczby miejsc pracy u lokalnych poddostawców.

Jaworzno były pierwszym polskim miastem, po ulicach którego zaczęły kursować autobusy elektryczne. Za cztery lata z planowanej tam fabryki mają wyjechać pierwsze polskie osobowe auta napędzane prądem.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, symboliczne wbicie łopaty pod inwestycję planowaną przez utworzoną przez państwowe grupy energetyczne spółkę Electromobility Poland jest planowane w roku 2021.

REKLAMA

Dzięki nowej fabryce pracę ma znaleźć około 15 tys. osób, w tym 3 tys. w zakładzie w Jaworznie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów.

Wokół projektu udało nam się zjednoczyć partnerów z wielu instytucji. Dzięki połączeniu ich zaangażowania i potencjałów plan budowy fabryki zyskał realny kształt. Teraz wszystkie strony muszą intensywnie działać, aby doprowadzić do finalizacji projektu – mówi mówił minister Michał Kurtyka.

Minister Kurtyka zapowiada również rządowe wsparcie projektu ze względu na jego strategiczne znaczenie.

– Budowanie lokalnej specjalizacji, generowanie impulsu rozwojowego dla polskich przedsiębiorców kluczowych branż, kreowanie popytu na nowoczesne usługi oraz technologie, czy transformacja regionów i efektywniejsze wykorzystanie środków stymulujących transformację powinno być rolą państwa. Wiele krajów wspiera kluczowe dla ich gospodarek projekty. Państwo, które myśli perspektywicznie, potrafi dostrzec rynkowe „momentum” i zdefiniować strategiczne obszary umożliwiające rozwój gospodarczy kraju. Takim właśnie jest projekt polskiej marki samochodów elektrycznych – dodaje szef resortu klimatu.

REKLAMA

Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, zwraca uwagę na czynniki, które sprawiają, że Śląsk jest optymalnym miejscem dla fabryki.

Kierowana przez niego firma zakłada, że w związku z koniecznością przeprowadzenia przed rozpoczęciem budowy fabryki odpowiednich prac przygotowawczych produkcja aut rozpocznie się w 2024 roku.

– Na początkowym etapie rozważaliśmy prawie 30 lokalizacji, w tym kilka na Śląsku. Kluczową rolę odgrywały takie czynniki jak: dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Jaworzno daje największy potencjał w tym zakresie, stąd po dokładnych i szczegółowych analizach wskazaliśmy właśnie to miejsce. Dodatkową gwarancją powodzenia tego projektu są partnerzy, którym deklarują wsparcie i zaangażowanie, aby doprowadzić inwestycję do końca – mówi Piotr Zaremba.

Fabryka Izery będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, skupiającej ponad 400 firm, które inwestując blisko 40 mld zł utworzyły już 80 tys. miejsc pracy.

Jak zaznacza prezes KSSE, dr Janusz Michałek, w strefie działają w pełni zautomatyzowane fabryki oraz firmy specjalizujące się w inteligentnych rozwiązaniach.

– Nasz flagowy klaster Silesia Automotive and Advanced Manufacturing skupia obecnie ponad sto kilkadziesiąt firm motoryzacyjnych i jest w elitarnym gronie 15 Krajowych Klastrów Kluczowych. Tu, na terenie KSSE, funkcjonuje znaczna część firm produkujących komponenty do samochodów. Nasi inwestorzy mogą stać się partnerami Izery i pomóc w tworzeniu lokalnego łańcucha dostaw. Jesteśmy motorem branży automotive. To na Śląsku bije motoryzacyjne  serce Polski i chcemy, żeby było to też serce elektromobile – mówi Janusz Michałek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.