Niemcy wprowadzą nowe ułatwienia dla samochodów elektrycznych

Niemcy wprowadzą nowe ułatwienia dla samochodów elektrycznych
Kārlis Dambrāns, flickr cc

Kilka lat temu rząd Angeli Merkel ogłosił, że do 2020 r. po niemieckich drogach będzie jeździć milion elektrycznych aut. W opinii wielu ekspertów urzeczywistnienie tego planu jest mało realne. Potwierdzają to dane, zgodnie z którymi obecnie po niemieckich drogach jeździ tylko 13 tys. elektryków. Niemiecki rząd chce jednak wprowadzić nowe środki, które mają przyspieszyć rozwój elektrycznej motoryzacji. 

Niemiecki rząd przygotował propozycje regulacji, które mają zachęcić naszych zachodnich sąsiadów do przesiadania się do samochodów elektrycznych. Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt ustawy przygotowany przez niemieckie ministerstwo transportu, które chce m.in. wyposażyć parkingi w darmowe stacje ładowania EV, znieść dla samochodów elektrycznych ograniczenia i opłaty za wjazd do centrów miast, a także umożliwić EV przejazd buspasami. 

Niemiecki rząd zakłada, że o wprowadzeniu poszczególnych ulg będą mogły też decydować poszczególne samorządy. 

REKLAMA
REKLAMA

Oprócz aut posiadających wyłącznie napęd elektryczny, ulgami mają być objęte również hybrydy oraz auta na wodór. 

Na pozycję lidera w elektrycznej rewolucji na rynku motoryzacyjnym w Niemczech wśród rodzimych producentów wysuwa się BMW, który w ubiegłym roku wypuścił na rynek pierwsze seryjnie produkowane niemieckie auto elektryczne – i3. Obecnie BMW rozpoczyna sprzedaż hybrydowego i8, a w najbliższych latach w salonach BMW mają się pojawić kolejne modele EV. 

Nowe regulacje mają wejść w życie już w I kwartale przyszłego roku, a BMW ma szansę być ich największym beneficjentem.

gramwzielone.pl