W. Brytania: dotacje na zakup samochodu elektrycznego

W. Brytania: dotacje na zakup samochodu elektrycznego
GM press

Z początkiem 2011 roku Wielka Brytania wprowadziła bezzwrotną dotację na zakup elektrycznych pojazdów. Tymczasem tego rodzaju wsparcie może wkrótce przestać obowiązywać w {więcej}Kalifornii – mekce elektrycznej motoryzacji.

Brytyjczycy mogą już ubiegać się o dotację na zakup auta elektrycznego. Wsparcie w tym wypadku obejmie także inne samochody, które charakteryzują się ograniczoną emisją spalin. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 5 tys. funtów.

Obecnie do uzyskania rządowego grantu kwalifikują się trzy elektryczne mini-auta: Mitsubishi iMiEV, Smart Fortwo Electric i Peugeot iON. Jednak wkrótce tę listę uzupełnią elektryczne Vauxhall Ampera, Citroen C-Zero, Chevy Volt, Tata Indica EV, Toyota Prius w wersji plug-in oraz Nissan Leaf, który ma być produkowany także na Wyspach.

REKLAMA
REKLAMA

Oprócz możliwości otrzymania rządowej dotacji, kierowcy elektrycznych pojazdów nie będą musieli płacić w Wielkiej Brytanii podatku drogowego.

Tymczasem, jak informuje Los Angeles Times, dopłata do zakupu ekologicznych aut może wkrótce przestać obowiązywać w Kalifornii. Zdaniem Jaya Frielanda, dyrektora Plug In America – organizacji reprezentującej elektryczną motoryzację w USA – rabat w wysokości 5 tys. USD będzie obowiązywał prawdopodobnie jeszcze tylko do połowy 2011 r.

Fundusz na ten cel, który został ustanowiony przez California Air Resource Board, wystarczy na dopłaty na zakup maksymalnie 1,6 tysięcy ekologicznych aut i może wyczerpać się już w czerwcu.