Nowe punkty ładowania pojazdów w Warszawie

Nowe punkty ładowania pojazdów w Warszawie
GM press

W Warszawie zainstalowano nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Dzięki nim {więcej}mieszkańcy stolicy będą mogli naładować baterie aut w większej ilości miejsc, a także o wiele szybciej niż dotychczas.

Pierwsza tego rodzaju instalacja powstała z inicjatywy RWE w listopadzie 2009 roku. Teraz, w ramach projektu realizowanego przez RWE we współpracy z władzami Warszawy, w mieście jest już 10 nowych punktów ładowania pojazdów.

Moc nowych stacji ładowania to 22 kW, co znacząco zwiększy tempo ładowania baterii. Będzie ją można naładować od zera w około godzinę, natomiast baterię wyczerpaną w połowie – w ok. 20 min.

REKLAMA
REKLAMA

W pilotażowym programie chętnie uczestniczą władze Warszawy, dla których stacje ładowania elektrycznych pojazdów wpisują się w strategię promowania przyjaznego środowisku transportu publicznego i prywatnego.

Korzystanie z gniazdek dla użytkowników pojazdów napędzanych energią elektryczną jest bezpłatne i finansuje je RWE. Koszt energii potrzebnej do pokonania stu kilometrów to ok. 7 zł.

Korzystanie z samochodów elektrycznych jest szczególnie opłacalne dla kierowców poruszających się po dużych miastach. Pojazdy elektryczne nie tracą energii stojąc w korku czy na światłach, a w dodatku mają zamontowane systemy odzyskiwania energii podczas hamowania, dzięki którym doładowują na bieżąco baterie.

Ponadto, producenci tego rodzaju aut, zaczynają wyposażać je w aplikacje umożliwiające szybkie zlokalizowanie nielicznych jeszcze punktów ładowania.