January Ciszewski inwestuje w sieć stacji ładowania elektryków

January Ciszewski inwestuje w sieć stacji ładowania elektryków
January Ciszewski

Giełdowy inwestor, który w ubiegłym roku sprzedał za 140 mln zł udziały w Columbus Energy, właśnie zainwestował w sieć stacji ładowania elektryków. Będzie ona rozwijana w Polsce przez spółkę Noxo Energy.

Firma Noxo Energy, w którą zainwestował January Ciszewski i jego JR Holding, rozwija w naszym kraju sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. JR Holding zainwestuje 10 mln zł w zamian za 40 proc. udziałów w Noxo. Inwestor dostarczy również spółce co najmniej 7 mln zł finansowania dłużnego.

Model biznesowy Noxo

Noxo Energy informuje, że jest czwartym co do wielkości operatorem stacji ładowania w Polsce. Spółka posiada u nas ponad 250 punktów ładowania. Sieć stacji Noxo obejmuje między innymi 4- i 5-gwiazdkowe hotele, parki rozrywki, pola golfowe oraz galerie handlowe.

REKLAMA

Spółka finansuje w 100 proc. zakup i montaż stacji, a także pokrywa koszty wykorzystanej energii na potrzeby ładowania samochodów. Partnerzy zintegrowani w sieci mogą oznaczyć dodatkowe udogodnienie dla swoich gości posiadanie stacji ładowania elektryków w filtrach wyszukiwarek portali rezerwacyjnych. Dodatkowo Noxo ma wspierać partnerów poprzez własne działania promocyjne w ramach programu „Podróżuj z Noxo”.

Noxo Energy osiąga przychody z opłat za ładowanie wnoszonych przez kierowców elektryków korzystających z jego punktów.

Nowe stacje zasilania w planach

Środki pozyskane z inwestycji JR Holding spółka zamierza w większości przeznaczyć na wydatki związane z instalacją i podłączaniem nowych stacji oraz poprawą parametrów ładowania dla już istniejącej infrastruktury.

REKLAMA

– Inwestycja w Noxo Energy jest dla nas kolejnym projektem w sektorze odnawialnych energii. Jest to dla nas jedna z priorytetowych branż. Po zakończeniu inwestycji w Columbus Energy reinwestujemy zyski w przedsięwzięcia, które w naszej ocenie będą się szybko rozwijać – komentuje January Ciszewski.

Rozstanie z Columbus Energy

O wyjściu Januarego Ciszewskiego z Columbus Energy – największej firmy na polskim rynku dachowej fotowoltaiki – było głośno w ubiegłym roku. Giełdowy inwestor i JR Holding nabyli pakiet udziałów w Columbus Energy SA w 2015 roku, inwestując w firmę kierowaną przez Dawida Zielińskiego kwotę 1 mln zł. W 2022 roku z wyjścia z Columbusa January Ciszewski i JRH uzyskali łącznie przychód w wysokości 140 mln zł.

Do JR Holding obecnie należą m.in. producent pomp ciepła Igloo i Miloo Electronics, dostawca magazynów energii LAserTec oraz producent baterii The Batteries.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.