REKLAMA
 
REKLAMA

Volvo Cars chce być marką w pełni elektryczną. Otwiera centrum w Krakowie

Volvo Cars chce być marką w pełni elektryczną. Otwiera centrum w Krakowie

Tech Hub w Krakowie ma być centrum rozwoju oprogramowania Volvo Cars. Jak zaznacza szwedzki koncern, miejsce to odegra kluczową rolę w realizacji jego strategii. Według niej do 2030 roku Volvo Cars ma być marką pojazdów w pełni elektrycznych.

Krakowski Tech Hub odpowiadać będzie za rozwój funkcji nowych samochodów elektrycznych Volvo.  Inwestycja ma się przyczynić do zwiększenia tempa wdrażania innowacji spółki. Rozwijane w stolicy Małopolski oprogramowanie ma obejmować kompleksowo technologie związane z e-mobility: od podstawowych technologii bezpieczeństwa po algorytmy percepcji i wspomagania kierowcy oraz oprogramowanie pozwalające na autonomiczną jazdę.

Ponadto inżynierowie w Krakowie będą pracować nad funkcjami łączności nowej generacji i wspierać wszystkie prace rozwojowe Volvo poprzez analizę danych.

REKLAMA

Firma zamierzamy uruchomić nowy Tech Hub do końca tego roku. Zatrudni w nim około 120 pracowników. W połowie dekady natomiast w krakowskiej firmie ma już pracować 500–600 osób. Będą one ściśle współpracować z głównymi centrami inżynieryjnymi Volvo w Chinach i Szwecji, a także z innymi centrami technologicznymi spółki na całym świecie.

W kierunku pełnej elektryfikacji transportu

Jak podkreśla Volvo, branża motoryzacyjna szybko się zmienia. W przyszłości elektryczne pojazdy firmy będą w całości sterowane przez specjalne oprogramowanie. Dlatego jego rozwój spółka uznaje za klucz do osiągnięcia swoich strategicznych celów. A te zakładają, że Volvo do 2030 roku stanie się liderem nowych technologii w swojej branży i marką samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym.

Jesteśmy firmą zorientowaną na cel i technologię, więc nasza nowa generacja samochodów Volvo będzie czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Będą to komputery na kołach, zaprojektowane tak, aby można je było aktualizować za pomocą nowego oprogramowania – podkreśla Jim Rowan, dyrektor generalny Volvo Cars.

Potencjał regionu

Volvo wskazuje, że Kraków został wybrany na lokalizację Tech Hubu po dokładnym zastanowieniu. Firma jest obecna w Polsce od około 30 lat i postrzega stolicę Małopolski jako wschodzące centrum technologiczne. W regionie działa szeroka sieć firm hi-tech, rozwinięty jest w nim również sektor telekomunikacyjny.

REKLAMA

Szwedzi podkreślają, że wiele obecnych w Polsce globalnych firm technologicznych nie odkryło jeszcze Krakowa. Volvo będziemy tam pierwszym producentem samochodów, zatrudniającym wielu inżynierów.

Naszą ambicją jest przyciąganie i rekrutowanie największych talentów na całym świecie poprzez obecność w strategicznie ważnych lokalizacjach. Nasz nowy Tech Hub w Krakowie jest tego doskonałym przykładem – mówi Hanna Fager, chief people oficer w Volvo Cars.

Volvo Cars prowadzi już swoje Tech Huby w Sztokholmie i Lund w Szwecji, a także w Bangalore w Indiach. Ma również duże centra inżynieryjne w Szanghaju w Chinach i Göteborgu w Szwecji.

Wyniki za rok 2022

W 2022 roku grupa Volvo Cars osiągnęła zysk operacyjny na poziomie 22,3 mld koron szwedzkich (około 9,47 mld zł). Przychody wyniosły 330,1 mld koron (około 140,22 mld zł). Firma sprzedała w ubiegłym roku 615 121 samochodów.

Grupa zamierza do 2040 roku osiągnąć neutralność klimatyczną.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze
Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA