7 rzeczy, które musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych
Fot. Pexels

Wiele osób planujących zmianę samochodu zastanawia się nad zakupem auta elektrycznego. Mimo ich rosnącej popularności nie są one jednak tak powszechne, jak pojazdy spalinowe. W wielu przypadkach wynika to z małej wiedzy na ich temat. Poznaj najważniejsze informacje o autach elektrycznych i przekonaj się, że mogą być idealnym wyborem także dla Ciebie.

1. Rynek samochodów elektrycznych nieustannie się rozwija

Coraz więcej producentów wprowadza do swoich ofert samochody w pełni elektryczne, aby wyjść naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów. Liderem jest bez wątpienia Tesla, która specjalizuje się w tego rodzaju pojazdach.

Według danych zgromadzonych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców w 2023 roku zarejestrowano 2502 samochody Tesla Model Y oraz 1849 aut Tesla Model 3. Na podium znalazło się także Audi Q4 e-Tron (896 zarejestrowanych egzemplarzy).

Alternatywą dla samochodów elektrycznych najbardziej znanych producentów są auta produkowane w Chinach. Swoimi parametrami nie ustępują liderom, a najczęściej są zdecydowanie tańsze. Więcej o chińskich elektrykach przeczytasz pod adresem: rankomat.pl/samochod/chinskie-samochody-elektryczne.

2. Elektryki są tańsze w eksploatacji niż samochody spalinowe

Ładowanie baterii prądem jest tańsze w porównaniu do tankowania oleju napędowego czy benzyny. Niższe koszty eksploatacyjne wiążą się także z inną budową takiego samochodu. Nie wymaga on wymiany oleju silnikowego czy filtrów paliwa. W przypadku auta elektrycznego niezbędna jest dbałość o olej przekładniowy oraz płyn chłodzący baterię. Trzeba je wymieniać średnio raz na 5 lat. Mniej skomplikowana budowa pojazdu elektrycznego sprawia, że jest on zdecydowanie mniej awaryjny w porównaniu z autami spalinowymi.

3. Część kosztów zakupu samochodu elektrycznego można sfinansować z dotacji

Program „Mój Elektryk” umożliwia otrzymanie wsparcia finansowego w formie dotacji na zakup samochodu elektrycznego. Nabór wniosków ma trwać do końca września 2025 roku lub do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel. Z dofinansowania mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy oraz inne podmioty.

Obowiązują jednak limity dotyczące maksymalnej ceny takiego samochodu. W przypadku osób fizycznych jest to kwota 225 000 zł brutto. Ten limit nie obowiązuje osób, które mają Kartę Dużej Rodziny.

Maksymalna dotacja dla osób fizycznych to 18 750 zł lub 27 000 zł (dla podmiotów z Kartą Dużej Rodziny).

4. Auta elektryczne nadają się do jazdy po mieście oraz do dłuższych podróży

W przypadku samochodu elektrycznego kluczowe znaczenie ma jego zasięg. Jest to dystans, jaki może on pokonać na jednym ładowaniu baterii. Producenci nieustannie rozwijają swoje technologie, aby ich pojazdy miały jak największy zasięg. Samochody, które pod koniec 2023 roku mogły przejechać najdłuższy dystans, to:

  • Mercedes EQS – ok. 730 km,
  • BMW iX – ok. 630 km,
  • Tesla Model 3 – ok. 600 km,
  • Audi Q8 Sportback e-Tron – ok. 600 km,
  • Volvo EX90 – ok. 580 km,
  • Cupra Born – ok. 550 km.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat zasięgu aut elektrycznych, zapoznaj się z informacjami dostępnymi pod adresem: rankomat.pl/samochod/jaki-jest-zasieg-samochodow-elektrycznych.

5. W Polsce jest coraz więcej ogólnodostępnych stacji ładowania elektryków

Wraz ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych nieustannie rozwija się także infrastruktura stacji ładowania. Można je spotkać m.in. na stacjach benzynowych, parkingach, przy hotelach czy restauracjach. Pojawiają się one nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Rozwój infrastruktury sprawia, że planowanie podróży elektrykiem jest o wiele łatwiejsze. Po koniec 2023 roku w Polsce działy 5933 ogólnodostępne ładowarki. 26 proc. z nich to punkty ładowania prądem stałym DC, a 75 proc. stanowiły te wykorzystujące prąd zmienny AC.

6. Samochody elektryczne są bezpieczne

W nowoczesnych samochodach elektrycznych stosowane są innowacyjne rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Wiele osób obawia się ryzyka samozapłonu elektryka. Nie jest to całkowicie wykluczone, jednak pożary samochodów na prąd zdarzają się rzadziej niż tych napędzanych silnikami spalinowymi. Auta elektryczne są bezpieczne, dlatego bez obaw można decydować się na ich użytkowanie.

7. Właściciele samochodów elektrycznych mogą liczyć na przywileje

Właściciele aut elektrycznych mogą liczyć na różne przywileje, które mają zachęcić do kupowania właśnie takich pojazdów. Przede wszystkim są one zwolnione z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego dla samochodów sprowadzanych z zagranicy. Elektrykami w wielu miastach można także poruszać się buspasami, co pozwala uniknąć stania w korkach. Niekiedy są one także całkowicie zwolnione z opłat parkingowych lub stawki te są zdecydowanie niższe.

Zakup samochodu elektrycznego wiąże się z wieloma korzyściami. Jest on nie tylko ekonomiczny, ale także ekologiczny. Nowoczesne elektryki to auta z doskonałymi osiągami, które bardzo często w niczym nie ustępują tym z silnikami spalinowymi.

 

rankomat.pl – materiał sponsorowany