Ferrari pokaże hybrydę

Włosi zaprezentują już niedługo hybrydową wersję modelu 599. {więcej}

Pierwszym energooszczędnym pojazdem włoskiego producenta będzie hybrydowa wersja modelu 599 GTB Fiorano, która zostanie zaprezentowana już w marcu, podczas Geneva Motor Show.

Do prac nad hybrydą Włochów mogła skłonić Rada Europejska, która zaproponowała, aby już w 2012 roku po europejskich drogach poruszały się wyłącznie samochody, których emisja CO2 nie będzie przekraczać 130g/km.

REKLAMA

Można być pewnym, że ustawodawstwo Unii Europejskiej będzie w najbliższych latach dążyć właśnie do ograniczenia ruchu paliwożernych aut. Jeśli więc Ferrari nie przygotuje się do nowej rzeczywistości, może mieć wkrótce spory problem.

REKLAMA

Włoski koncern pracuje już jednak nad rozwiązaniami, które pozwolą tego uniknąć. Ferrari obniża wagę swoich aut, wprowadza na szerszą skalę rozwiązania testowane w Formule 1, a także implementuje napęd hybrydowy. Luca Cordero di Montezemolo, prezydent koncernu z Maranello, chce zmniejszyć emisję CO2 o 40 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat.

599 GTB Fiorano będzie wyposażony w sinik V12, a także w system KERS. Dzięki temu, 599 ma zmniejszyć zużycie paliwa o 35 proc.

Czy hybrydowa wersja 599 to zapowiedź większej rewolucji, która już teraz czeka producenta kultowych aut? Raczej nie. Jak zapowiadają władze koncernu, model będzie produkowany najwcześniej za 5 lat, a Ferrari nie przewiduje prac nad napędem elektrycznym. Dlaczego?

– Dźwiek jest dla nas równie ważny jak design i osiągi. Nie będziemy odtwarzać dźwięku silnika za pomocą głośników – odpowiada Amedeo Felisa z Ferrari dla brytyjskiego Autocar.


gramwzielone.pl