Tesla wejdzie na giełdę

Teslę finansuje już m.in. Daimler, arabscy szejkowie, właściciele Google, a także rząd USA. Teraz pora na Dow Jones. {więcej}

Amerykański producent samochodów z napędem elektrycznym zadebiutuje na nowojorskiej giełdzie. Na razie niewiadomo jednak, po jakiej cenie będzie można kupić akcje Tesli. Nie jest też znany termin debiutu. Wiadomo jedynie, że władze koncernu chcą zdobyć dzięki IPO 100 mln dolarów.

– Tesla będzie pierwszym producentem aut, który pojawi się na giełdzie od debiutu Ford Motor w 1956. IPO Tesli będzie kamieniem milowym w odradzaniu się idei elektrycznego auta, którą jeszcze do niedawna odrzucała większość koncernów motoryzacyjnych – twierdzi Elon Musk, prezes Tesli.

REKLAMA

Koncern z Kaliforni to obecnie jedyny producent legalnie jeżdżących po drogach samochodów elektrycznych. Wkrótce powinno się to jednak zmienić. Do salonów trafi bowiem – najpierw Chevrolet Volt i Nissan Leaf – a następnie także inne auta napędzane wyłącznie za pomocą baterii, a wtedy Tesla może stracić sporo ze swojej wyjątkowości.

REKLAMA

Pieniądze zebrane z nowojorskiej giełdy mają pomóc Tesli odeprzeć atak GM czy Nissana i zostaną przeznaczone głównie na rozwój Modelu S, który – zdaniem władz koncernu – zrewolucjonizuje rynek motoryzacji. W ubiegłym roku badania nad tym modelem wsparł kwotą 465 mln dolarów rząd USA.

Dzięki obecności na giełdzie, Tesla, która w dalszym ciągu uważana jest za producenta niszowego, zyska większą renomę. Z pewnością pomogą w tym też właściciele Google, Lary Page i Sergey Brin, którzy zainwestowali w Teslę miliony dolarów.

Czy giełdowy sukces Tesli jest możliwy? We wrześniu 2009 roku na amerykańskiej giełdzie zadebiutował A123 – producent baterii litowych – którego notowania wzrosły pierwszego dnia o 50 proc.  IPO Tesli z pewnością będzie cieszyć się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, których guru – Warren Buffet – zapowiada, że za 20 lat po drogach będą jeździć wyłącznie samochody elektryczne.


gramwzielone.pl