Chińczycy stawiają na samochód elektryczny

O elektrycznych pojazdach robi się w Chinach coraz głośniej. Zwłaszcza, że na ich rozwój pieniędzy nie skąpią chińskie władze. {więcej}

Chiny to już w tej chwili czołowy rynek motoryzacyjny na świecie, a dynamiczny rozwój, który czeka ten kraj w kolejnych latach, sprawi, że samochodów będzie tam przybywać w błyskawicznym tempie.

Eksperci twierdzą, że przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego, za 20 lat w Państwie Środka będzie tyle aut, ile jeździ obecnie na całym świecie. Chociaż prognozy te mogą cieszyć Chińczyków, gdyż oznaczają znaczący wzrost poziomu ich życia, boom motoryzacyjny sprawi też niebagatelne problemy. Wystarczy pomyśleć, co gigantyczny wzrost popytu na ropę będzie oznaczać dla indeksów tego surowca na światowych giełdach. Kolejną kwestią będzie nadmierny wzrost emisji CO2. Już teraz spalinowy smog jest widoczny gołym okiem w największych chińskich metropoliach.

REKLAMA

W obliczu tych problemów chińskie władze zainteresowały się rozwojem pojazdów elektrycznych – a zielone światło dla aut na baterie w Państwie Środka próbują wykorzystać Amerykanie. Jeden z najbogatszych ludzi świata, inwestor giełdowy Warren Buffett kupił za 230 mln dol. 10 proc. udziałów  w chińskiej firmie motoryzacyjnej BYD, która ma już na swoim koncie pierwsze elektryczne modele, a której nazwa to skrót od angielskiego ‘Build your Dreams’.

REKLAMA

Swoje marzenia na chińskim rynku chce też budować ECOtality, który w samych Stanach – przy znaczącym, finansowym wsparciu rządu Obamy – buduje kilkanaście tysięcy stacji ładowania i wymiany baterii.

W celu ekspansji na rynku chińskim, ECOtality stworzyło joint venture z rodzimym Shenzen Goch Investment, a kilka dni temu spółka ECOtality China otrzymała od chińskich władz, a konkretnie od China Construction Bank, linię kredytową na 10 mld juanów, czyli ok. 1,5 mld dol.

Co ciekawe, pieniądze te nie będą wykorzystane na budowę chińskiej fabryki koncernu, a posłużą do zagranicznej ekspansji. Z kapitału otrzymanego od władz w Pekinie, ECOtality China będzie m.in. kredytować na okres 3 – 9 lat, rządy i firmy, które będą zainteresowane współpracą z chińsko-amerykańskim konsorcjum w zakresie rozwoju technologii i infrastruktury niezbędnej do obsługi samochodów elektrycznych.


gramwzielone.pl