Gdynia stawia na ekologiczny transport

W ramach unijnego projektu TROLLEY Gdynia rozwija system transportu publicznego, który jest przyjazny środowisku. {więcej}

1 lipca 2010 roku, Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek, powita wysokiej rangi gości, którzy przybędą na inaugurację projektu TROLLEY. Projekt TROLLEY jest współfinansowany w ramach europejskiego programu „Europa Centralna”. Celem Programu jest wspieranie współpracy międzynarodowej pomiędzy krajami  tej części  Europy. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.central2013.eu.

Projekt TROLLEY ma na celu promocję trolejbusów jako czystego i najbardziej ekonomicznego środka  transportu w miastach i regionach Europy Centralnej. W oparciu o swe bogate doświadczenie, dziewięciu partnerów projektu TROLLEY z sześciu krajów Europy Centralnej – Eberswalde i Lipsk (Niemcy), Gdynia i Gdańsk (Polska), Szeged (Węgry), Brno (Czechy) oraz Parma (Włochy), poszukiwać  będzie możliwości odblokowania ogromnego potencjału trolejbusów w celu przestawienia systemu transportowego na energię elektryczną. Partnerstwo to obejmuje 25% wszystkich trolejbusów, jak również 30% linii trolejbusowych aktualnie funkcjonujących na obszarze Europy Centralnej.

REKLAMA

Arnulf Schuchman z Salzburg AG – partnera wiodącego projektu TROLLEY, powiedział: – Jesteśmy świadomi, że w Europie Środkowej i Wschodniej potencjał drzemiący w  trolejbusach, obiecującym środku transportu miejskiego, jest niewykorzystywany. Jesteśmy przekonani, że nowoczesne pojazdy o napędzie elektrycznym są najbardziej efektywną alternatywą w stosunku do pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi. Wierzymy, że czysta energia elektryczna jest realistyczną alternatywą  dla rozwiązań bazujących na paliwach płynnych.

 

TROLLEY rozpoczął się 1 lutego 2010 i potrwa do stycznia 2013 roku. Jest to największy projekt programu Komisji Europejskiej „INTERREG Europa Centralna”, z budżetem 4,2 mln EUR, z czego 3,2 mln EUR to wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF).

W Urzędzie Miasta Gdynia, prezydent Wojciech Szczurek powita wiele znamienitych  osobistości, m. in. panią Magdalenę Kopczyńską, szefową dyrektoriatu ds. transportu Komisji Europejskiej. Po wygłoszonych prelekcjach odbędzie się panel dyskusyjny, z udziałem wszystkich partnerów TROLLEY, na temat  innowacyjności i perspektyw rozwoju komunikacji trolejbusowej w Europie Środkowej. Głównym punktem

REKLAMA

uroczystości inauguracyjnej projektu TROLLEY będzie oficjalne podpisanie „Wspólnej Deklaracji Trolejbusowej”, która podkreśli świadomość potencjału elektrycznego transportu publicznego w miastach europejskich oraz zaangażowanie we wsparcie projektu.

1 lipca w godzinach rannych, uczestnicy odwiedzą Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni, gdzie zostaną zapoznani z procesem przebudowy autobusów niskopodłogowych na trolejbusy. Jest to dziedzina, w której gdyńskie przedsiębiorstwo posiada unikatową wiedzę i doświadczenie.

– Mówiąc o nowoczesnym mieście, trzeba rozwijać transport publiczny najwyższej jakości, propagując technologie przyjazne środowisku. W Gdyni takim rozwiązaniem jest nowoczesna komunikacja trolejbusowa, którą konsekwentnie rozwijamy wykorzystując środki europejskie – powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni. 
– Uczestnictwo w projekcie TROLLEY daje nam możliwość wymiany doświadczeń z partnerami z „trolejbusowej ekstraklasy”.

Inauguracja projektu TROLLEY będzie doskonałym momentem dla jego partnerów do wymiany doświadczeń w zakresie optymalizacji zużywanej energii, a także do promocji elektrycznego transportu publicznego w ich miastach i regionach, poprzez poprawę efektywności i kreowanie jego wizerunku w całej Europie.

 


 

1 lipca o godzinie 13, w Urzędzie Miasta Gdynia, przewidziana jest konferencja prasowa. Szczegółowych informacji na ten temat udzielają:

Wanda Strzyżewska – tel. 586688876 email: w.strzyzewska@gdynia.pl
Marcin Wołek – tel. kom. +48 609 685 215, mwol@wp.pl