Elektryczna A Klasa, czyli tandem Daimler – Tesla w akcji

Daimler zapowiada, że na październikowym 2010 Paris Auto Show zaprezentuje całkowicie elektryczną A Klasę – owoc współpracy niemieckiego koncernu z amerykańska Teslą. {więcej}

Produkcja wersji E-Cell ma się rozpocząć już w przyszłym roku. Elektrycznych Mercedesów wyprodukowanych zostanie jednak tylko 500 i posłużą one głównie do testów. A Klasa E-Cell na pojedynczym ładowaniu ma przejechać 200 km.

Jak informują autorzy blogu Wheels Blog znajdującego się na stronach The New York Times, samochód będzie produkowany w Niemczech, w fabryce w Rastatt. Niektóre elementy napędu nowego Mercedesa przypłyną natomiast zza Oceanu. Tesla dostarczy m.in. 40-kilowatową baterię.

REKLAMA

Jak przekonuje portal gas2.org, nowe elektryczne wcielenie A Klasy jest przede wszystkim zasługą inżynierów Tesli. Aby przekonać Daimlera do projektu, który ujrzy światło dzienne podczas paryskiego salonu, Tesla kupiła tradycyjną A Klasę, przewiozła do USA i przebudowała na wersję elektryczną. Niemieckim inżynierom zaproszonym do Kalifornii na testy pomysł Tesli szybko przypadł do gustu.

REKLAMA

Zaproszony na testy dziennikarz The New York Times stwierdził nawet, że podczas jazdy trudno odczuć, iż jest to wersja zaledwie prototypowa i sprawia wrażenie auta seryjnego.

Oba koncerny nawiązały współpracę w 2009 roku, gdy w perspektywicznym start-up’ie z KaliforniiNiemcy kupili 10 proc. udziałów.

Daimler to niejedyny potentat motoryzacyjny, który współpracuje z Teslą. Z firmą z Kalifornii kooperację nawiązała także japońska Toyota. Pierwszym jej efektem ma być elektryczna wersja modelu RAV4, jej debiut planowany jest na rok 2012.


Red. Gramwzielone.pl