A123 wybudował ogromną fabrykę baterii samochodowych

A123 otworzył, przy dużej pomocy finansowej rządu USA, największą w Ameryce fabrykę akumulatorów litowo-jonowych. Firma chce w niej produkować co roku baterie samochodowe o łącznej mocy 600 MWh. {więcej}

Fabryka, której powierzchnia wyniesie ponad 290 tys. m2, powstanie w mieście Livonia, w stanie Michigan. Na jej budowę A123 otrzymało granty w wysokości 249 mln dol. w ramach tzw. American Recovery and Reinvestment Act, czyli planu ratowania amerykańskiej gospodarki przyjętego przez Waszyngton po wejściu USA w recesję.

W połowie 2009 roku prezydent Obama ogłosił, że na rozwój baterii i napędzanych nimi samochodów przeznaczy w sumie 2,4 mld dolarów.

REKLAMA

Produkcja 600 MWh baterii litowo-jonowych przybliży amerykański koncern do osiągnięcia całkowitej, zakładanej produkcji na poziomie 760 MWh przed końcem 2011. Baterie z nowej fabryki trafią m.in. do Fiskera, producentów samochodów ciężarowych – Eaton Corporation i Navistar, a także do BAE czy producenta pojazdów elektrycznych z Chin – Shanghai Automotive Industry Corporation.

REKLAMA

Pojemność akumulatora o nazwie 20Ah Prismatic – standardowej baterii samochodowej produkowanej przez A123 wynosi 20 Ah, a jej moc to 66 Wh.

Oprócz pomocy ze strony rządu federalnego, na uruchomienie produkcji w stanie Michigan A123 otrzymał 125 mln dolarów od władz stanowych w ramach tzw. 21st Century Jobs Fund.

– To doskonały przykład tego jak federalne inwestycje w baterie samochodowe tworzą nowe miejsca pracy i przyspieszają nadejście ery elektrycznej motoryzacji. Ameryka jest bliżej napędzania swojego transportu energią elektryczną, co zredukuje jej zależność od ropy naftowej i przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych – w ten sposób informację o budowie nowej fabryki skomentowało Electric Drive Transportation Association (EDTA).

Uruchomienie produkcji w Livonia, to nie koniec inwestycji A123 w stanie Michigan. Firma zapowiedziała, że w pierwszej połowie 2011 roku uruchomi kolejną fabrykę w Romulus, dzielnicy stolicy amerykańskiej motoryzacji – Detroit.


Gramwzielone.pl