REKLAMA
 
REKLAMA

Środki z URE i NFOŚiGW nie kumulują się jako pomoc publiczna

Środki z URE i NFOŚiGW nie kumulują się jako pomoc publiczna
fot. Frauke Feind/Pixabay

Sektory energochłonne mogą się ubiegać w pomoc publiczną ze środków Urzędu Regulacji Energetyki (URE) oraz Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska (NFOŚiGW). Polski organ antymonopolowy wydał opinię dotyczącą traktowania takich środków w kontekście limitów pomocy publicznej.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przyjął stanowisko, zgodnie z którym pomoc publiczna udzielana przez Prezesa URE sektorom i podsektorom energochłonnym nie podlega kumulacji z pomocą publiczną udzielaną tym sektorom przez NFOŚiGW w ramach programu rządowego pn. „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”.

Według UOKiK wsparcie udzielane przez URE – na podstawie ustawy o systemie rekompensat – stanowi rekompensatę jedynie pośrednich koszty emisji, związanych z ustanowieniem europejskiego systemu handlu emisjami EU ETS. Zatem bezpośrednim kosztem kwalifikowanym pomocy nie jest cena zakupu energii elektrycznej.

REKLAMA

Natomiast w ramach pomocy udzielanej przez NFOŚiGW – jako operatora programu rządowego – kosztami kwalifikowanymi są koszty związane ze wzrostem cen zakupu energii elektrycznej lub gazu w 2022 roku ponad poziom 150 proc. średniorocznej ceny z 2021 roku.

A zatem przy uwzględnieniu celów obu programów oraz innych mechanizmów ustalania kosztów kwalifikowalnych w opinii UOKiK pomoc z tych programów nie podlega kumulacji. To oznacza, że skorzystanie ze środków URE nie ogranicza możliwości skorzystania z pomocy NFOŚiGW.

REKLAMA

Rządowy program pomocowy

W styczniu tego roku Rada Ministrów przyjęła program „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. Jego budżet wynosił ponad 5 mld zł.

Program na rok 2022 został opracowany na podstawie wytycznych Komisji Europejskiej („Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy”). Zakładał on udzielenie pomocy publicznej firmom energochłonnym z tytułu wzrostu cen prądu i gazu powyżej 150 proc. ich zeszłorocznej średniej ceny.

Szansę na wsparcie miały m.in. takie branże jak hutnictwo, ceramika, produkcja cementu i nawozów. Zainteresowane firmy mogły składać wnioski do 22 lutego br.

Pomoc udzielona została 208 przedsiębiorcom. Wśród nich było 14 przedsiębiorców mikro i małych, 55 średnich i 139 dużych. Suma udzielonej pomocy wynosi 2 409 412 209,10 zł. Listę beneficjentów można pobrać ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA