REKLAMA
 
REKLAMA

Aglomeracja poznańska z większymi możliwościami rozwoju OZE

Aglomeracja poznańska z większymi możliwościami rozwoju OZE
fot. Enea

Enea Operator zbudowała nową stację energetyczną (GPZ) 110/15 kV. Inwestycja ma się przyczynić do rozwoju energetyki odnawialnej na terenie zachodniej Polski.

Stacja zasilająca (GPZ) spółki Enea Operator powstała w Suchym Lesie, miejscowości położonej w powiecie poznańskim. Inwestycja zwiększa potencjał sieci do przyłączania nowych OZE – farm fotowoltaicznych i wiatrowych – do poziomu ponad 30 MW.

– Grupa Enea aktywnie uczestniczy w transformacji polskiego sektora energetycznego. Jednym z wyzwań, przed którym stoimy, jest zapewnienie możliwości rozwojowych dla dynamicznej rozbudowy odnawialnych źródeł energii. Oddany do użytku w Suchym Lesie nowy Główny Punkt Zasilania jest najlepszym przykładem realizacji przez Grupę Enea tego ważnego zadania – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea SA.

REKLAMA

Realizacja projektu zwiększyła też możliwość przyłączenia odbiorców o dużym zapotrzebowaniu na moc i energię, zwłaszcza przemysłowych, którzy przyłączani są bezpośrednio do głównego punktu zasilającego (GPZ).

Spółka informuje o zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych, które mają zapewnić niezawodność dostaw energii elektrycznej do odbiorców w gminie Suchy Las i miejscowościach sąsiadujących.

1,8 mld zł na inwestycje

– Takich inwestycji w nową infrastrukturę energetyczną, ale także modernizację już istniejących elementów sieci będzie coraz więcej. Tylko w zeszłym roku na inwestycje w tym obszarze wydaliśmy około 1,4 mld zł, a na ten rok planujemy nakłady na poziomie około 1,8 mld zł – deklaruje  Majewski.

REKLAMA

W nowym GPZ wdrożone zostały funkcjonalności inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej (smart-grid). Należą do nich: monitoring obciążenia sieci w czasie rzeczywistym wraz z wizualizacją i automatyczną identyfikacją błędów (oraz systemem naprawczym), dynamiczna rekonfiguracją sieci oraz kontrola przepływu mocy czynnej i biernej. Zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne umożliwiają też bieżący monitoring i ocenę stanu urządzeń, optymalizację rozdziału mocy oraz pomiar obciążenia w czasie rzeczywistym.

– Oddajemy do użytku całkowicie nowy, nowoczesny obiekt, który jest małym elementem w transformacji energetycznej kraju, ale bardzo istotnym dla regionu. GPZ Suchy Las nie tylko zwiększa możliwości przyłączeniowe w północnej części aglomeracji poznańskiej, ale również poprawia bezpieczeństwo energetyczne jej mieszkańców – powiedział Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.

Komponenty instalacji

Nowy GPZ Suchy Las jest wyposażony m.in. w napowietrzną, dwusekcyjną, jednosystemową rozdzielnię wysokiego napięcia 110 kV oraz dwa stanowiska dla transformatorów wysokiego napięcia na średnie 110/15 kV wraz z transformatorami o mocy 25 MVA każdy. Stacja ma 22-polową rozdzielnicę 15 kV i po dwa stanowiska wnętrzowe: zespoły uziemiające i powiązania średniego napięcia 15 kV realizowane liniami energetycznymi w kierunku Kiekrza, Złotnik i Poznania.

Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł prawie 17,8 mln zł. W tej kwocie ponad 9,8 mln zł pozyskano ze środków Unii Europejskiej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA