REKLAMA
 
REKLAMA

Duża farma fotowoltaiczna na dachu fabryki w Wielkopolsce

Duża farma fotowoltaiczna na dachu fabryki w Wielkopolsce
fot. Wavin

Producent elementów i systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych uruchomił sporą dachową elektrownię fotowoltaiczną. Instalacja składa się z ponad 900 dwustronnych modułów PV.

Wavin to firma należąca do grupy Orbia. Wytwarza produkty i rozwiązania z tworzyw sztucznych przeznaczone do budownictwa mieszkaniowego, komercyjnego i infrastrukturalnego. Ostatnio poinformowała o realizacji projektu farmy fotowoltaicznej na dachach hal produkcyjnych w Buku, w województwie wielkopolskim.

Prąd dla fabryki

Instalacja składa się z ponad 900 dwustronnych modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 455 watów (łącznie 409,5 kW). Obejmuje też trzy inwertery o mocy 110 kW. W halach, których dachy zostały pokryte panelami PV, powstała rozdzielnia z częścią siłową oraz częścią telemechaniki i transmisji danych.

REKLAMA

Według szacunków instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje rocznie prawie 400 MWh energii elektrycznej. Będzie ona wykorzystywana na potrzeby Wavin Polska.

 

REKLAMA

dachowa farma fotowoltaiczna
źródło: Wavin.

Projekt był dużym wyzwaniem technicznym, m.in. ze względu na konieczność wkomponowania paneli fotowoltaicznych w istniejącą infrastrukturę techniczną, zgodnie z warunkami przyłączeniowymi. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z firmą SolarAccess, z którą marka Wavin realizowała już podobne projekty, ale w innych krajach – opowiada Karol Woźniak, główny energetyk w Wavin Polska. – Tym razem zaprosiliśmy SolarAccess do wdrożenia dużej, fotowoltaicznej instalacji w naszej polskiej siedzibie w Buku. Już dziś dzięki zamontowanej farmie solarnej wytwarzamy część energii potrzebnej do naszej produkcji.

Podgląd na bieżąco

Jak informuje Wavin, system wizualizacji pracy instalacji fotowoltaicznej umożliwia obserwowanie wskaźników dotyczących produkcji energii elektrycznej. Pokazuje on także dane finansowe związane z działaniem instalacji PV i zapewnia informacje dotyczące jej wpływu na środowisko, m.in. poziomu redukcji emisji dwutlenku węgla. Elektrownia fotowoltaiczna ma przynieść w skali roku redukcję emisji CO2 o około 300 ton.

Wavin projektuje i produkuje elementy i systemy związane m.in. z wodą i komfortem cieplnym, ponadto wdraża proekologiczne produkty i rozwiązania. Do 2050 roku Wavin chce być firmą zeroemisyjną.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA