Znamy zwycięzców konkursu Mój dom z klimatem

Znamy zwycięzców konkursu Mój dom z klimatem
fot. domzklimatem.gov.pl

Zakończył się konkurs Ministerstwa Klimatu i Środowiska skierowany do mieszkańców budynków jednorodzinnych. Uczestnicy mieli zaprezentować zrealizowaną inwestycję budowlaną i opisać, jakie rozwiązania zastosowali, aby dom był bardziej przyjazny dla środowiska. Dla zwycięzców konkursu przygotowano nagrody rzeczowe: rowery, tablety i smartwatche. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło 9 prac konkursowych.

Konkurs miał na celu popularyzację budownictwa zrównoważonego i przybliżenie nowoczesnych rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną budynków opartych na odnawialnych źródłach energii i wykorzystaniu ekologicznych materiałów.

Większość zwycięzców korzystała z dofinansowania inwestycji w ramach programów prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Mój Prąd, Moja Woda i Czyste Powietrze. Pomagają one indywidualnym inwestorom realizować przyjazne klimatowi, ekologiczne i energooszczędne domy.

REKLAMA

Kto zwyciężył w konkursie „Mój dom z klimatem”?

 

Laureat: Kamil Nastulski
Dom drewniany prefabrykowany
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Moja Woda
Nagroda: rower

 

fot. domzklimatem.gov.pl

Realizację nagrodzono za zastosowanie prefabrykowanej konstrukcji drewnianej ocieplonej wełną mineralną. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami żelbetonowymi czy konstrukcjami murowanymi tego typu konstrukcja pozwala na obniżenie śladu węglowego. Wykonanie poszczególnych elementów konstrukcji w kontrolowanych warunkach, w fabryce znacznie ogranicza również ilość odpadów na placu budowy. W budynku zastosowano powietrzną pompę ciepła, która ogrzewa i chłodzi pomieszczenia. Duże okna od strony południowej z żaluzjami zewnętrznymi sterowanymi mechanicznie za pomocą czujników, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz fotowoltaika uzupełniają wachlarz rozwiązań zastosowanych  w budynku, które są przyjazne środowisku. Przydomowy system magazynowania wody opadowej pozwoli w przyszłości zaoszczędzić wodę wykorzystywaną w ogrodzie.

Laureat: Piotr Rzeźwicki
Dom drewniany w konstrukcji szkieletowej
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd
Nagroda: tablet

 

fot. domzklimatem.gov.pl

Budynek nagrodzono za zastosowanie konstrukcji szkieletowej drewnianej i ocieplenie wełną drzewną, co w porównaniu z powszechnie stosowanymi technologiami typu beton, żelbet, pustaki znacznie obniża ślad węglowy. Ponadto zastosowano instalację fotowoltaiczną. Na uwagę zasługuje duża powierzchnia biologicznie czynna na działce, a przede wszystkim estetyka rozwiązania uzyskana w dużej mierze dzięki drewnianej okładzinie ścian zewnętrznych. Realizacja udowadnia, że budynek może być jednocześnie atrakcyjny wizualnie i proekologiczny.

Laureat: Aneta Karwat-Milczarek
Dom z łąką kwietną
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Moja Woda
Nagroda: tablet

 

fot. domzklimatem.gov.pl

Ta inwestycja została nagrodzona za kompleksowe podejście do realizacji samowystarczalnego domu. Budynek harmonijnie wpisuje się w otoczenie, jego architektura jest skromna i ponadczasowa. Jest energooszczędny, instalacja fotowoltaiczna bilansuje zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową. Na uwagę zasługują także  rozwiązania wspierające różnorodność biologiczną i retencję wody, m.in. duża powierzchnia biologicznie czynna, w tym ogrody deszczowe i łąki kwietne.

Laureat: Tomasz Brzostowicz
Dom z cegły rozbiórkowej
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Czyste Powietrze
Nagroda: smartwatch

 

fot. domzklimatem.gov.pl

Budynek zwraca uwagę przede wszystkim swoją formą, którą zgodnie z założeniami budownictwa pasywnego jest zwarta bryła, oraz dbałością o detale. Montowanie okien wraz z żaluzjami fasadowymi o odpowiedniej grubości izolacji oraz izolacja nakrokwiowa dają efekt estetyczny i pomagają w skutecznej eliminacji mostków termicznych w zewnętrznych przegrodach. Dbając o bliskie projektantowi i inwestorom idee zrównoważonego rozwoju, do wykończenia elewacji nowego domu użyto starych „poniemieckich” cegieł rozbiórkowych. Mieszkańcy domu wykorzystują również energię uzyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym oraz wodę z zasobnika na deszczówkę do nawadniania ogrodu. W budynku zaprojektowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

REKLAMA

Laureat: Sławomir Boduch
Dom z bioróżnorodnym ogrodem
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Moja Woda
Nagroda: rower

 

fot. domzklimatem.gov.pl

Nagrodzona realizacja stanowi dobry przykład modernizacji budynku powstałego w latach 80. ubiegłego wieku. Obiekt przeszedł gruntowną przemianę począwszy od termomodernizacji, wymiany stolarki, wymiany wszystkich instalacji, w tym zastosowania instalacji solarnej, paneli fotowoltaicznych, aż do nowego źródła ciepła w postaci gazowego kotła kondensacyjnego zasilającego ogrzewanie podłogowe. Zbiornik retencyjny o dużej pojemności doposażono w hydrofor połączony z automatycznym systemem nawadniania i zasilono w ten sposób podlewanie bioróżnorodnego ogrodu.

Laureat: Andrzej Korba
Dom po modernizacji
Programy, z których skorzystał inwestor: Czyste Powietrze
Nagroda: tablet

 

fot. domzklimatem.gov.pl

Budynek przeszedł cały cykl działań i inwestycji proekologicznych stanowiących wspólny i całościowy plan. Przemyślano zarówno odpowiednią orientację budynku względem stron świata, jak i korzystanie z uzysków słonecznych w postaci minimalizowania strat ciepła. Budynek doposażono w szerokie spektrum rozwiązań instalacyjnych: wymianę źródła ciepła, panele fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, przydomową oczyszczalnię ścieków. Oprócz ciekawej architektury budynku w konkursie doceniono też zastosowane rozwiązania sprzyjające przyrodzie i bioróżnorodności.

Laureat: Katarzyna Guzewska
Dom tradycyjny
Nagroda: smartwatch

 

fot. domzklimatem.gov.pl

Dom o architekturze nawiązującej do tradycji, wpisanej w krajobraz, zbudowany w konstrukcji drewnianej i wykończony wewnątrz i na zewnątrz materiałami naturalnymi. Stoi wśród starych drzew, w otoczeniu różnorodnej roślinności, która daje cień i schronienie ludziom i zwierzętom. Bioróżnorodność wspierają budki lęgowe i domki dla owadów, a zieleń podlewana jest deszczówką gromadzoną w podziemnych zbiornikach. Ogrzewanie domu i wody użytkowej zapewniają gruntowe pompy ciepła.

Laureat: Przemysław Leśny
Dom z ulami
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd
Nagroda: rower

 

fot. domzklimatem.gov.pl

Budki lęgowe, skalniaki, żywopłoty zamiast ogrodzeń czy pasieka z odrestaurowanych uli w połączeniu ze starannie dobraną roślinnością i dobrze wykorzystanym odkrytym zbiornikiem retencyjnym tworzą ciekawy i harmonijny krajobraz, przyjazny ludziom i zwierzętom, które żyją w ogrodzie. Kolektory słoneczne do podgrzewania wody oraz fotowoltaika zasilająca system chłodzenia i ogrzewania, zainstalowane ze wsparciem programu Mój Prąd, pozwoliły uzyskać wysoki poziom niezależności energetycznej.

Laureat: Sylwia Chmura
Wielofunkcyjny zbiornik retencyjny
Programy, z których skorzystał inwestor: Moja Woda
Nagroda: smartwatch

 

fot. domzklimatem.gov.pl

Dotacja z programu Moja Woda została wykorzystana w przemyślany i holistyczny sposób do stworzenia wielofunkcyjnego zbiornika retencyjnego w ogrodzie przy istniejącym domu. Staw wpisany w krajobraz powstał jako miejsce odpoczynku w otoczeniu przyrody. Projekt łączy dążenie do oszczędności z potrzebą poprawy mikroklimatu, zmniejszania skutków zmian klimatycznych i wspierania bioróżnorodności.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.