W Połańcu powstanie ogromna elektrownia na biomasę

Francuski gigant energetyczny GdF Suez chce wybudować w naszym kraju największą na świecie elektrownię na biomasę. {więcej}

Moc siłowni, która powstanie w Połańcu, wynosić będzie 190 MW. Jako paliwo, będzie w niej wykorzystywana biomasa m.in. z drewna i słomy. Elektrownia na biomasę, przy budowie której Gaz de France będzie współpracować z amerykańską firmą Foster Wheeler, ma kosztować 1 mld zł.

Instalacja zostanie uruchomiona pod koniec 2012 roku i będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 400 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Inwestycja jest częścią strategii francuskiego koncernu energetycznego, która ma na celu sprostanie restrykcjom w zakresie redukcji emisji CO2, a także wymogom w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Uruchomienie elektrowni pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o 1,2 ton.

GdF Suez, a konkretnie belgijska Electrabel – spółka córka francuskiego koncernu, posiada w Polsce, także w pobliżu Połańca, trzecią największą w naszym kraju elektrownię węglową, której moc wynosi 1,8 GW.

REKLAMA

W elektrowni Połaniec już teraz, obok węgla, spalana jest biomasa, dzięki czemu GdF jest trzecim producentem energii odnawialnej w Polsce. Jej udział w całkowitej produkcji energii w naszym kraju przez francuski koncern wynosi 9 proc.

Jak informuje portal wnp.pl – Francuzi inwestują w naszym kraju także w energetykę wiatrową. Pierwsza farma wiatrowa budowana przez GdF w rejonie Jarogniew-Mołtowo, zostanie uruchomiona pod koniec tego roku.

Jak powiedział portalowi Wyborcza.biz prezes GdF Polska, Grzegorz Górski – W elektrowni tej spalana będzie wyłącznie biomasa, a nie jak w przypadku największych tego typu siłowni na świecie – biomasa wraz z węglem, co wynika z obowiązujących przepisów, zgodnie z którymi produkcja energii na bazie tego rodzaju mieszanego paliwa nie podlega definicji produkcji energii 'zielonej’.

W elektrowni, jako surowiec, nie będzie też wykorzystywane zboże, na co pozwala od niedawna prawo. Górski zapewnia, że problemem nie będzie pozyskanie potrzebnej do jej funkcjonowania, odpowiedniej ilości biomasy. GdF Polska zawarł już w tym celu kontrakty z dostawcami biomasy z regionu Lubelszczyzny.

Elektrownia na biomasę w Połańcu ma szansę zostać największą tego typu instalacją na świecie, chociaż – jak zaznacza Wyborcza.biz – w Wielkiej Brytanii trwają pracę nad uruchomieniem podobnej elektrowni o mocy 300 MW.


Gramwzielone.pl