Dotacje i ulgi potęgują inwestycje w biogazownie

Dofinansowanie z Unii i środków krajowych, a także preferencyjne ceny za wyprodukowaną energię, sprawiają, że coraz więcej firm widzi w biogazowniach doskonały biznes. {więcej}

Jak szacuje firma doradcza Metropolis, koszt biogazowni o mocy 0,5 MW to ok. 1,5 – 2 mln euro (na każdy 1 kW potencjału trzeba liczyć 3 – 4 tys. euro). Najpopularniejszymi instalacjami są biogaozownie o mocy ok. 1,5 MW. Do kosztu wybudowania instalacji biogazowej doliczyć też trzeba wydatki związane m.in. z utworzeniem przyłącza energetycznego czy uzyskaniem odpowiednich zezwoleń.

Jednak stosunkowo wysoki koszt inwestycji w biogazownie, a także konieczność przebrnięcia przez biurokrację, zniechęca coraz mniej polskich przedsiębiorstw, które – idąc w ślady sąsiadów zza zachodniej granicy, którzy są potentatami w produkcji biogazu – coraz chętniej zabierają się za budowę biogazowni.

REKLAMA

Na zyski z funkcjonowania biogazowni składa się, oprócz sprzedaży wygenerowanej energii, także sprzedaż tzw. świadectw pochodzenia, które przysługują producentom zielonej energii, a które mogą być dla nich znaczącym źródłem dochodów. Zielony certyfikat przysługujący za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę 'czystej’ energii jest warty 268 zł.

W dodatku, państwo w ramach wspierania energetyki bazującej na odnawialnych źródłach energii zwalnia inwestorów m.in. z opłat skarbowych za wydanie koncesji na produkcję zielonej energii oraz za wydanie świadectw pochodzenia. Ponadto, na biogaz nałożona jest zerowa stawka akcyzy.

Dodatkową zachętą do inwestowania w biogazownie jest wsparcie finansowe z unijnych programów, a także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wkrótce ma ogłosić termin naboru wniosków na dofinansowanie budowy biogazowni.

REKLAMA

NFOŚIGW chce na ten cel przeznaczyć w ciągu trzech najbliższych lat 500 mln zł, tymczasem – jak szacuje Instytut Energii Odnawialnej – elektrownie biogazowe mogą w najbliższych latach pochłonąć fundusze rzędu nawet 9 mld zł.

’Rzeczpospolita’, powołując się na NFOŚiGW i resort gospodarki, zakłada, że wartość wniosków o dotacje unijne w przypadku projektów związanych z biogazem to 1,5 mld zł. Dla porównania – wartość wszystkich wniosków sektora OZE to 3,2 mld zł.

Biogazownie stanowią także sporą część wniosków na dofinansowanie zielonej energii w przypadku funduszy krajowych – złożone projekty opiewają na sumę 800 mln z całkowitej kwoty 1,8 mld zł wniosków na dotacje dla OZE.

Według IEO, w Polsce na różnym etapie rozwoju jest obecnie ok. 300 projektów budowy biogaozwni. Tylko w tym roku złożono ponad sto wniosków o dofinansowanie z unijnych i krajowych środków tego typu instalacji.

Jak szacuje Rzepa, jeśli planowane inwestycje zostaną zrealizowane, już za kilka lat łączna moc funkcjonujących w naszym kraju instalacji biogazowych może wynieść prawie 0,5 GW. Dla porównania, potencjał biogazowni obecnie działających w naszym kraju to ok. 7,3 MW.


Red. Gramwzielone.pl