W Elektrowni Szczecin powstanie kocioł na biomasę

PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra wyłonił wykonawcę kotła na biomasę dla Elektrowni Szczecin. Już za kilka lat szczecińska elektrownia całkowicie zrezygnuje ze spalania węgla i zastąpi go ekologicznym surowcem. {więcej}

W Elektrowni Szczecin rozpocznie się wkrótce budowa kotła do spalania biomasy, a także infrastruktury do jej magazynowania. W nowym kotle co roku będzie spalane ponad 500 tysięcy ton biomasy.

Planowana inwestycja obejmuje też budowę magazynu o powierzchni 30 tys. metrów sześciennych, w którym składowana będzie biomasa. Już od początku 2012 roku w szczecińskiej elektrowni ma to być jedyny surowiec wykorzystywany do produkcji energii.

REKLAMA
REKLAMA

Polskie Radio Szczecin poinformowało, że inwestycję zrealizuje konsorcjum, w którego skład wchodzą: Mostostal Zabrze, fińska BMH Technology Oy, a także Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Umowa z wykonawcą obejmuje wykonanie projektu kotła i jego realizację. Inwestycja ma być ukończona w październiku 2011 r.

Właścicielem Elektrowni Szczecin jest PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra – spółka-córka Polskiej Grupy Energetycznej. Do 2012 roku PGE chce zainwestować w PGE ZEDO 730 mln zł, które będą przeznaczone na ekologiczne inwestycje – m.in. na budowę instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Dolna Odra. Oprócz wyżej wymienionych zakładów, w skład PGE ZEDO wchodzi jeszcze znajdująca się w Szczecinie Elektrownia Pomorzany.


Red. Gramwzielone.pl