Pompy ciepła na abonament

Pompy ciepła na abonament
Thermondo

Lider niemieckiego rynku urządzeń grzewczych Thermondo wraz ze swoim partnerem LG Electronics zaoferował w czerwcu pompy ciepła w modelu na wynajem za stałą miesięczną opłatę. Do końca 2023 roku firma zamierza zainstalować prawie 10 tys. pomp ciepła w istniejących budynkach za cenę od 159 euro miesięcznie.

W Niemczech jest prawie 20 mln budynków mieszkalnych, z czego około 16 mln to domy wolnostojące i bliźniaki. Przejście na pompę ciepła ma być technicznie możliwe w około 6 mln istniejących budynków. 

Pompa dla klimatu

REKLAMA

Thermondo ma ambicję stać się liderem na rosnącym rynku pomp ciepła. Philipp Pausder, założyciel i dyrektor generalny firmy, zapowiada, że do 2023 roku zainstaluje ona prawie 10 tys. pomp ciepła. – Już teraz w 6 mln gospodarstw domowych przejście na pompę ciepła ma sens technologiczny, ekonomiczny i ekologiczny. Każda zainstalowana pompa ciepła przyczynia się do niezależności energetycznej i neutralności klimatycznej – mówi Pausder.

Firma planuje skoncentrować się na przebudowie starych budynków, największym segmencie rynku w sektorze budowlanym.

Na początek wynajem

Aby zmiana była jak najłatwiejsza dla klientów, firma zaoferowała pompy ciepła w modelu na wynajem. Zamiast ponosić wysokie koszty zakupu, właściciele domów płacą stałą miesięczną cenę – od 159 euro. 

Firma dodatkowo oferuje obsługę, w tym dwuletni serwis i zdalną diagnostykę w przypadku usterek, a także obsługuje wszystkie procesy związane z przejściem na pompę ciepła: od utylizacji starego systemu grzewczego po planowanie, finansowanie, instalację i serwis urządzeń.

Wspomagany cyfrowo proces planowania udostępniony przez Thermondo umożliwia obliczenie zapotrzebowania cieplnego dla każdego pomieszczenia. Dzięki temu firma może poinformować swoich klientów wcześniej, czy i jaka pompa ciepła jest dla nich odpowiednią opcją.

Wydajna i energooszczędna Therma V

Partnerem Thermondo w technologicznej zmianie jest firma LG Electronics, która w niemieckich gospodarstwach domowych zainstaluje pompę ciepła powietrze-woda LG Therma V Monobloc S.

REKLAMA

LG Therma V ma być cicha, wydajna i energooszczędna, a dzięki temperaturze powyżej 60 st. C idealnie nadaje się do istniejących budynków – wyjaśnia Lucas Koczian, szef portfolio produktów w Thermondo.

Reklama

Aby osiągnąć cele klimatyczne określone przez UE, emisje CO2 w sektorze budowlanym muszą zostać zredukowane o prawie połowę do 2030 roku. Ponieważ pompy ciepła są najbardziej wydajną technologicznie i ekonomicznie zieloną opcją ogrzewania, niemiecki rząd do 2030 roku chce zainstalować 6 mln pomp ciepła. 

Szeroko zakrojona transformacja niemieckiego sektora elektroenergetycznego ma jednak nie tylko ekologiczne przesłanki. Coraz większe naciski na wycofanie się Niemiec z dostaw gazu ze Wschodu i trwający kryzys cen paliw kopalnych spowodowały, że niemiecki rząd zdecydował o uczynieniu pomp ciepła obowiązkowym standardem rynkowym już w styczniu 2024 roku.

Katarzyna Bielińska

Katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA