Jak zadbać o pompę ciepła w zimie?

Jak zadbać o pompę ciepła w zimie?
Peter Eastern, wikipedia cc-by-sa-4.0

Początek sezonu zimowego przywitał nas mroźnymi temperaturami i obfitymi opadami śniegu. Użytkownicy pomp ciepła powinni przygotować swoje urządzenia na trudne warunki pracy przez najbliższe miesiące.

Pompy ciepła, coraz częściej łączone z instalacjami fotowoltaicznymi, zapewniają ekologicznie i ekonomicznie uzasadnione źródło ciepła dla kubatury domu i wody użytkowej. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku pompy ciepła dla zachowania jej długoterminowej i bezawaryjnej pracy należy podejmować regularne czynności serwisowe.

O wskazówki związane z prawidłowym utrzymaniem pompy ciepła portal Gramwzielone.pl zapytał ekspertów z firm montujących pompy ciepła: Sun-Pro oraz Polenergia Fotowoltaika.

REKLAMA

Serwis pompy ciepła konieczny do utrzymania gwarancji

W przypadku pomp ciepła ich producenci niemal zawsze wymagają regularnych przeglądów tych urządzeń. Służy to m.in. wykonaniu takich czynności jak czyszczenie wnętrza urządzenia i wymiana filtrów. Producenci najpopularniejszych pomp ciepła – Nibe, Daikin, Mitsubishi, Panasonic czy FosESS – zalecają wykonywanie przeglądu pompy ciepła raz lub dwa razy w roku.

W kontekście pracy pompy ciepła zimą Jacek Stachelek, starszy specjalista ds. technicznych HVAC w Sun-Pro, podkreśla, że zwłaszcza przed sezonem grzewczym koniecznym jest przeprowadzenie kompleksowego przeglądu kontrolnego przez autoryzowany serwis lub producenta. Jak zaznacza, podstawą są prawidłowe ustawienia parametrów pompy ciepła, sprawdzenie parametrów pracy sprężarki oraz zanieczyszczeń instalacji. Regularne czyszczenie filtrów pozwoli na swobodny przepływ medium grzewczego i efektywną pracę całego układu.

– Kolejne kwestie to sprawdzenie poprawności działania zabezpieczeń hydraulicznych, jak i elektrycznych w układzie oraz wykonanie pomiarów napięć i kontroli wizualnej pod kątem uszkodzeń okablowania. Warto również zweryfikować listę błędów występujących w historii pracy urządzenia, aby wyeliminować pojawiające się problemy i usprawnić działanie układu na przyszłość – tłumaczy ekspert z Sun-Pro.

Jacek Stachelek wspomina jednocześnie o działaniach takich jak sprawdzenie ciśnienia wody w układzie i usunięcie ewentualnych przecieków (zarówno tych wodnych, jak i tych związanych z nieszczelnością układu, w którym przepływa czynnik chłodniczy).

Potrzebna zdalna regulacja pompy ciepła?

Ze względu na to, że dziś większością pomp ciepła można sterować zdalnie za pośrednictwem internetu, warto zwrócić uwagę, aby nasze urządzenie miało najnowszą wersję software’u. W wielu przypadkach pozwoli to na uniknięcie nieprawidłowej pracy systemu z uwagi na wyeliminowanie przeszłych błędów. Niektóre ustawienia, z poziomu np. specjalnej aplikacji, można wprowadzić przed sezonem zimowym lub w jego trakcie.

– Warto pamiętać, że każdy system ogrzewania może mieć specyficzne zalecenia producenta dotyczące ustawień bądź konserwacji przed sezonem zimowym. Dlatego warto konsultować się ze specjalistą w celu ustalenia optymalnych działań oraz zlecić przegląd pompy ciepła autoryzowanym partnerom serwisowym lub producentom – precyzuje Jacek Stachelek.

Krzywa grzewcza pompy ciepła w zimie

Ciekawe uzupełnienie w zakresie odpowiedniego ustawienia pompy ciepła na sezon zimowy wprowadza Łukasz Olesiak, dyrektor operacyjny ds. pompa ciepła w firmie Polenergia Fotowoltaika.

– Istotną kwestią jest odpowiednie ustawienie tzw. krzywej grzewczej pompy ciepła. Mówiąc wprost jest to instrukcja dla urządzenia, do jakiej temperatury ogrzewać wodę grzewczą w zależności od panującej temperatury zewnętrznej. Odpowiednia regulacja „krzywej grzewczej” pozwala zwiększyć komfort cieplny w budynku przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacyjnych. Użytkownik dostosowuje ją indywidualnie do swojego budynku, w zależności od swoich odczuć, w ramach utrzymania komfortu cieplnego – wyjaśnia Łukasz Olesiak.

Tu warto dodać, że pompy ciepła czołowych producentów potrafią same dostosowywać tzw. krzywą grzewczą w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, a także preferencji użytkowników, których urządzenie uczy się”, monitorując ich zachowanie w kontekście preferowanej temperatury wewnątrz pomieszczeń i temperatury c.w.u. Takie mechanizmy stosowane są m.in. w pompach ciepłach Mitsubishi dzięki wykorzystaniu skomplikowanych algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji.

Jak chronić pompę ciepła przed zamarzaniem wody w układzie?

Ekspert z firmy Polenergia Fotowoltaika podkreśla, że na szczęście w polskich warunkach klimatycznych do zamarzania wody w układzie dochodzi niezwykle rzadko. Aby jednak ustrzec się takiej sytuacji, profesjonalni instalatorzy mogą zastosować dodatkowe zabezpieczenia. Łukasz Olesiak wskazuje trzy z nich, jako pierwsze wymieniając zastosowanie układu UPS z akumulatorem.

– Pod zasilacz awaryjny podpinamy dołączoną do zestawu pompkę obiegową, która w razie zaniku energii elektrycznej i wychłodzenia się wody grzewczej w rurociągach wymusi obieg wody przez pompę ciepła – tłumaczy.

REKLAMA

Pozostałe dwa zabezpieczenia również mogą zapobiec zamarzaniu wody w układzie. Mają one jednak swoje wady. Pierwsze z nich to zastosowanie na zewnątrz budynków tzw. automatycznych zaworów spustowych na instalacji wodnej. Łukasz Olesiak tłumaczy, że konstrukcja zaworów antyzamrożeniowych umożliwia ich reakcję na spadek temperatury wody grzewczej w rurociągach zewnętrznych.

.

.

.

- W momencie spadku temperatury wody do około 3 st. C następuje automatycznie otwarcie zaworów spustowych. Zawory zamkną się po tym, jak dopłynie do nich woda grzewcza o wyższej temperaturze z instalacji wewnętrznej. W razie ponownego wychłodzenia się wody grzewczej cykl się powtórzy. Minusem tego rozwiązania jest to, że spuszczając wodę poprzez zawory, obniżamy ciśnienie w instalacji wodnej, przez co często konieczne jest zwiększenie ciśnienia poprzez dopust wody. W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do zapowietrzenia układu, może być konieczny przyjazd serwisu w celu odpowietrzenia układu – opisuje Łukasz Olesiak.

Jako ostatni punkt przedstawiciel Polenergii Fotowoltaiki wymienia stosowanie glikolu propylenowego zamiast wody.

- Glikol o odpowiednim stężeniu nie zamarza przy minusowych temperaturach. Trzeba jednak pamiętać, że duża lepkość tej cieczy powoduje obniżenie parametrów PC oraz często wymaga zastosowania większych średnic rur w instalacji lub wymiennika celem połączenia obiegów wodnego z glikolowym, co również skutkuje obniżeniem wydajności instalacji PC – uzupełnia.

Dla zainteresowanych szczegółowymi informacjami na temat testów wykonywanych w trakcie przeglądu serwisowego pompy ciepła oraz elementów, na które trzeba szczególnie zwrócić podczas jego wykonywania, Polenergia Fotowoltaika przygotowała materiał wideo:

 

 

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.