REKLAMA
 
REKLAMA

Powstał pierwszy rządowy plan dekarbonizacji budynków w USA

Powstał pierwszy rządowy plan dekarbonizacji budynków w USA
fot. Renan Kamikoga/Unsplash

Departament Energii Stanów Zjednoczonych opublikował pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych federalny plan dekarbonizacji amerykańskiego sektora budynków. Zakłada on redukcję emisji aż o 90 proc.

Kompleksowy plan redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze budynków został zaprezentowany na początku kwietnia. Jak podkreśla Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), jest to pierwsza strategia dla tego obszaru w historii USA. Według założeń redukcja emisji CO2 wyniesie w tym sektorze 65 proc. do 2035 r. i 90 proc. do 2050 r.

Plan został nazwany „Dekarbonizacja gospodarki USA do 2050 r.: krajowy plan dla sektora budynków”. Jest on strategią ogólnosektorową opracowaną przez rząd federalny.

REKLAMA

Amerykański sektor budowlany odpowiada za ponad jedną trzecią szkodliwych emisji zagrażających naszemu powietrzu i zdrowiu, ale administracja Biden-Harris opracowała przyszłościową strategię mającą na celu ograniczenie emisji substancji zanieczyszczających z budynków w całym kraju. W ramach podejścia obejmującego cały rząd DOE po raz pierwszy w historii przedstawia kompleksowy plan federalny mający na celu zmniejszenie zużycia energii w naszych domach, szkołach i miejscach pracy, przyczyniające się do obniżenia rachunków za media i tworzenia zdrowszych społeczności przy jednoczesnej walce z kryzysem klimatycznym – powiedziała Jennifer Granholm, sekretarz ds. energii.

Niższe koszty dzięki dekarbonizacji

Jak wskazuje DOE, koszty energii sektora budynków w USA pochłaniają rocznie 370 mld dolarów. Odpowiada on za ponad jedną trzecią krajowego zanieczyszczenia klimatu. Zgodnie z przyjętym planem redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. pozwoli zaoszczędzić konsumentom rocznie ponad 100 mld dolarów na kosztach energii i 17 mld dolarów na kosztach opieki zdrowotnej.

Według przytoczonego przez DOE badania US Census Bureau Household Pulse Survey jeden na pięciu Amerykanów mieszka w gospodarstwie domowym, które zalega z rachunkami za energię co najmniej o miesiąc. Społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej są narażone na brak bezpieczeństwa energetycznego – w związku z wysokimi kosztami energii – oraz życie w złych warunkach mieszkaniowych i zanieczyszczeniach. Przygotowany plan rządowy ma być odpowiedzią na problem nierówności społecznych w tym obszarze. Jak podaje DOE, nacisk położono na obniżone koszty energii i technologii, a także wdrożenie środków, które pomogą zwiększyć odporność społeczności na przerwy w dostawie prądu i ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowane zmianą klimatu.

REKLAMA

Cztery cele strategiczne amerykańskiego planu to:

  1. zwiększenie efektywności energetycznej budynków,
  2. przyspieszenie redukcji emisji na miejscu,
  3. transformacja „współpracy” pomiędzy budynkami a siecią elektroenergetyczną,
  4. minimalizowanie emisji powstających podczas produkcji, transportu, montażu i utylizacji materiałów budowlanych.

Innowacje w sektorze budynków

W planie dekarbonizacji określone zostały kamienie milowe w obszarze rynku, polityki i technologii, które należy osiągnąć do roku 2035 i 2050. Jak podkreśla DOE, osiągnięcie założonych celów będzie wymagało szybszego wdrożenia technologii z zakresu dekarbonizacji i efektywności energetycznej. Dlatego też zaplanowano skoordynowane działania rządowe obejmujące: finansowanie badań i rozwoju w celu opracowania tańszych technologii, poszerzanie rynków technologii niskoemisyjnych, zapewnianie bezpośredniego finansowania na dekarbonizację, wspieranie opracowywania i wdrażania przepisów budowlanych i norm dotyczących urządzeń ograniczających emisję.

W związku z założeniami planu Departament Energii Stanów Zjednoczonych skoncentruje się na wprowadzaniu innowacji w trzech kluczowych obszarach: modernizacji budynków, wydajnej elektryfikacji i inteligentnego sterowania. Agencja realizuje program DOE Affordable Home Energy Shot, którego celem jest zmniejszenie dla obywateli początkowych kosztów modernizacji domu o co najmniej 50 proc. oraz obniżenie rachunków za energię o 20 proc. w ciągu 10 lat.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA