Czy na pewno wyłączyliście telewizor?

Aby zmniejszyć nasze rachunki za prąd, wcale nie potrzebujemy kosztownych inwestycji. Wystarczy trochę uwagi i konsekwencji. {więcej}

Jak dowodzą badania przeprowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, pozostawianie urządzeń domowych w trybie stand-by sprawia, że nasze rachunki za energię są wyższe o nawet 13 proc.

Wyłączenie telewizora, komputera i innych urządzeń używanych w domu nie oznacza wcale, że przestają one konsumować energię. Pozostają one wówczas w trybie czuwania, który podtrzymuje niektóre funkcje tych urządzeń.

REKLAMA
REKLAMA

Chociaż wygląda to z pozoru niewinnie, bo sygnalizowane jest najczęściej przez maleńką, czerwoną diodę, to jednak zużywana jest pewna ilość energii. Jak szacuje WWF, urządzenie pozostające w trybie stand-by to w ciągu godziny 0,035 kWh energii.

Organizacja WWF szacuje, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe posiada 4 urządzenia, które pracują w trybie czuwania i zużywają w ten sposób ok. 20 Wh. Generuje to dodatkowy koszt  rzędu ok. 60 zł rocznie – przy założeniu, że 1 kWh energii kosztuje 0,50 zł. Natomiast w skali całego kraju, taka sytuacja oznacza zużycie energii liczone w megawatach, a także emisję ok. miliona ton CO2.

Większość domowych urządzeń działających w trybie stand-by ma moc ok 2W. Ale już 5 razy więcej energii pobiera router czy modem, które są zazwyczaj włączone przez całą dobę.


gramwzielone.pl