Plusy termoizolacji

Przeciętna grubość ścian w polskich domach to kilkanaście centymetrów. To stanowczo za mało, biorąc pod uwagę przeciętną polską zimę. {więcej}

Większość domów w Polsce jest źle docieplona. Kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu nie zwracano większej uwagi na to, aby do ich docieplenia podczas eksploatacji zużywać jak najmniej energii. Od jakości ważniejsza była bowiem ilość, ceny energii nie rosły w tak szybkim tempie jak teraz, a kwestia ocieplenia klimatu zaliczana była raczej do gatunku science fiction.

Dzisiaj większość domów w naszym kraju, w którym klimat niestety nie sprzyja oszczędzaniu energii, to obiekty wymagające gruntownej termomodernizacji. W efekcie setki tysięcy gospodarstw domowych wydają na ich ogrzanie zbyt dużo pieniędzy.

REKLAMA

Tradycyjna grubość ścian zewnętrznych w budynkach w naszym kraju to kilkanaście centymetrów. Są to ściany jednowarstwowe, przez które stosunkowo łatwo przenika ciepło. Ta sytuacja sprawia, że już teraz koszty ogrzewania stanowią największą część wydatków związanych z utrzymaniem domu. Jednak fakt ten można stosunkowo szybko zmienić.

Aby znacząco zredukować swoje rachunki za energię, nie trzeba wcale budować nowego domu czy przeprowadzać się do krajów o cieplejszym klimacie. Termomodernizacja, czyli ocieplenie ścian, dachu, i podłóg – tzw. przegród zewnętrznych – zapewni naszym domom większą odporność na niskie temperatury, a nam pozwoli bardziej uniezależnić się od rosnących cen nośników ciepła. Zwiększenie grubości ścian nawet o kilka centymetrów – za pomocą materiałów izolacyjnych – może przynieść bowiem spore oszczędności.

Szacuje się, że w przypadku domów, które powstały ponad 30 lat temu i których ściany posiadają współczynnik przenikania ciepła większy niż 1, koszt ciepła, które ucieka podczas całego sezonu grzewczego przez ściany o powierzchni równej 100 metrom kwadratowym, może przekraczać nawet 2 tys. zł. Natomiast w przypadku ścian wybudowanych w standardzie domu energooszczędnego, o współczynniku przenikania ciepła mniejszym niż 0,30, powstający w ten sposób koszt to ok. 500 zł.

REKLAMA

Jak wynika z Raportu TNS OBOP inwestycja w ocieplenie ścian w budynkach z wielkiej płyty, w których mieszka przecież tak wielu Polaków, może zwrócić się już po 5-6 latach.

Termomodernizację naszych domów warto wziąć pod uwagę zwłaszcza, że w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele technologii, dzięki którym, stosunkowo niewielkim nakładem pracy i kosztów, możemy sprawić, że po włączeniu ogrzewania, wygenerowane w ten sposób ciepło zostanie prawie w całości w naszych domach. Oprócz tradycyjnych płyt styropianowych, do dyspozycji mamy też inne materiały takie jak płyty kartonowo-gipsowe, wełnę mineralną czy specjalne folie paro- czy wiatroizolacyjne.

Co jeszcze, oprócz czynników ekonomicznych i ekologicznych, przemawia za wykonaniem termoizolacji źle ocieplonego domu? Na jego zimnych ścianach może skraplać się wilgoć domowego powietrza, co stwarza warunki do rozwoju pleśni, która może znacząco pogorszyć komfort mieszkania i jest bardzo niekorzystna dla zdrowia domowników.

Pamiętajmy jednak, że izolacja to nie tylko ściany. Ciepło ucieka z naszych domów wszelkimi możliwymi drogami – najwięcej – według róźnych opracowań nawet do 40 proc. – poprzez wentylację. Kiedy zdecydujemy się na kompleksową termoizolację, powinniśmy w jej ramachwymienić tradycyjną wentylację grawitacyjną na nowoczesną wentylację z odzyskiem ciepła, która zapewni pomieszczeniom naszego domu sprawny dopływ świeżego powietrza, a jednocześnie ograniczy wydostawanie się ciepła na zewnątrz.

W przypadku ścian zewnętrznych, są one drogą ucieczki dla ok. 20-30 proc. ciepła, natomiast źle izolowane okna to nawet 15-25 proc. strat cieplnych. Podobną wartość przyjmuje się dla dachu. W przypadku piwnic natomiast zakłada się ucieczkę ciepła na poziomie ok. 5 proc. całkowitych strat cieplnych.

Decydując się na ocieplenie naszego domu pamiętajmy więc, że tylko kompleksowa modernizacja może maksymalnie zmniejszyć wydostawanie się domowego ciepła na zewnątrz. To z kolei może znacząco ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem, a nasz dom uczynić bardziej komfortowym i przyjaznym środowisku.


Redakcja Gramwzielone.pl