Energis: najnowocześniejszy eko-budynek w Polsce

W Kielcach tamtejsza Politechnika wybuduje dla swoich studentów super-nowoczesny budynek – inteligentny, energooszczędny i zasilany w energię ze źródeł odnawialnych. {więcej}

Dzięki projektowi Energis studenci Inżynierii Środowiska Politechniki Świętokrzyskiej będą mieli na co dzień styczność z energooszczędnymi i przyjaznymi środowisku rozwiązaniami, których zastosowanie oferuje architektura na miarę XXI wieku.

Jak zakłada Politechnika Świętokrzyska, całkowity koszt projektu to 35,3 mln zł. Część wydatków pokryje unijna dotacja z programu Infrastruktura i Środowisko w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

REKLAMA

Władze uczelni właśnie wyłoniły firmę, która wybuduje nowoczesny budynek. Będzie to Dorbud S.A., który zaoferował cenę 24,8 mln zł – o 3 mln mniej niż druga w kolejności Skanska. Co ciekawe, jak mówi prezes Dorbudu, Tomasz Tworek, realizacja projektu Energis będzie dla jego pracowników okazją do nauki i zdobycia nowych doświadczeń. Niektóre, zaplanowane w projekcie rozwiązania to coś „czego nikt jeszcze w Polsce w tej skali nie budował”.

Obiekt pomieści m.in. sale wykładowe, seminaryjne, audytoryjne, pracownie komputerowe, sale ćwiczeniowe i dydaktyczne, pomieszczenia biurowe, a także salę klubową. Powierzchnia budynku wyniesie 4,8 tys. m2, a kubatura 21,2 tys. m3.

REKLAMA

W budynku znajdą się także specjalne sale przystosowane do badań z zakresu energetyki odnawialnej, w których prowadzone będą m.in. badania dotyczące systemów inteligentnych w budownictwie, wymiany i odzysku ciepła czy ochrony klimatu.

Studenci będą mieli dostęp do zastosowanych w budynku energooszczędnych technologii i będą mogli nadzorować ich funkcjonowanie m.in. dzięki zamontowanemu monitoringowi bilansu zysku i strat ciepła.

– Energis to najlepszy dowód naszego patrzenia w przyszłość. Taka ma być Politechnika Świętokrzyska i takie myślenie o technologiach dla następnych pokoleń. Nowoczesnych, energooszczędnych, oszczędzających środowisko i wydajnych – podsumowuje nowatorski projekt na łamach „Echa dnia” rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Stanisław Adamczak.

Studenci powinni przenieść się do nowego budynku już za dwa lata. Władze Politechniki Świętokrzyskiej liczą, że zostanie on oddany do użytku w czerwcu 2012 roku.


Red. Gramwzielone.pl