Dotacje na OZE dla gospodarstw domowych w Czechach

Na jakie wsparcie mogą liczyć nasi południowi sąsiedzi, którzy chcą zainwestować w ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie? {więcej}

Od marca 2009 roku właściciele domów za naszą południową granicą, którzy inwestują w ekologiczne systemy ogrzewania – przede wszystkim kolektory słoneczne, ale też kotły na biomasę czy pompy ciepła – mogą ubiegać się o dotacje na ten cel w ramach prowadzonego przez czeskie Ministerstwo Środowiska programu o nazwie „Zelena usporam”, czyli „Zielone Oszczędności”.

Fundusze na program „Zeleny usporam” pochodzą ze sprzedaży przez rząd czeski praw do emisji CO2 przyznanych Pradze na mocy Protokołu z Kioto.

REKLAMA

Program jest adresowany przede wszystkim do gospodarstw domowych. Pozostałe, publiczne podmioty – miasta, gminy, regiony – mogą z niego korzystać tylko od czerwca do końca sierpnia tego roku.

Czesi instalujący ekologiczny system ogrzewania ciepłej wody użytkowej, np. system solarny, w ramach programu „Zelena Usporam” mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości maksymalnie 55 tys. koron, czyli ok. 8,8 tys. zł.

Jeśli natomiast planowany system będzie miał charakter hybrydowy, tzw. do instalacji podgrzewania c.w.u. inwestor dołoży jeszcze ekologiczne ogrzewanie, wówczas otrzyma od Państwa Czeskiego wsparcie w wysokości 80 tys. koron (12,8 tys. zł).

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku programu dopłat do kolektorów uruchomionego niedawno przez nasz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, montowane w Czechach kolektory, które kwalifikują się do programu „Zelena Usporam”, muszą charakteryzować się wysoką jakością, poświadczoną przez określone certyfikaty.

Ponadto, systemy solarne podlegające dotacjom czeskiego Ministerstwa Środowiska, muszą posiadać elektryczną osłonę przed zamarzaniem, a ich właściciele muszą zadeklarować, że będą z nich korzystać przez min. 15 lat.

W dodatku, kolektory słoneczne kwalifikowane do programu dopłat muszą produkować 350 kWh/m2 – w przypadku instalacji c.w.u., a także 280 kWh/m2 w przypadku tzw. combi systems, czyli systemów łączących c.w.u. z ogrzewaniem.

Całkowity fundusz, który czeski resort środowiska przeznaczy na program „Zeleny usporam” to 25 mld koron, czyli ok. 1 mld euro. Taką wartość mają bowiem prawa do emisji CO2 (AAU), które zamierza sprzedać czeski rząd.

Zakończenie programu planowane jest na grudzień 2012. Nasi południowi sąsiedzi liczą, że dzięki jego efektom, ograniczą emisję CO2 o 1,1 mln ton, co odpowiada 1-procentowi całkowitej emisji CO2 generowanej w Czechach.

Wsparcie w ramach programu ma otrzymać 250 tys. gospodarstw domowych. Do tej pory z pomocy skorzystało już 23 tys. czeskich rodzin, których projekty opiewają na sumę 5 mld koron. Pieniądze te nie zostały jeszcze jednak rozdysponowane. Trafią one do inwestorów dopiero, gdy ich ekologiczne projekty zostaną zrealizowane i oddane do użytku.


Red. Gramwzielone.pl