Ile kosztuje ogrzewanie peletem?

W przypadku surowców, które możemy spalać w domowych kotłach, jak w wielu innych przypadkach, cena nie idzie niestety w parze z ekologią. Ogrzewanie peletem ma jednak swoje zalety. {więcej}

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, najtańszym paliwem, które spalamy w naszych piecach, jest w dalszym ciągu węgiel brunatny. Jego średnia cena za 1 gigadżul wytworzonej energii to 18,96 zł. Według URE, koszt ciężkiego oleju opałowego i węgla kamiennego to 28 zł za GJ, a najdroższe jest ekologiczne paliwo z biomasy – zapłacimy za nie minimum 30 zł/GJ.

Z dostępnych paliw węgiel charakteryzuje się największą wartością opałową. Dla węgla w postaci tzw. orzecha czy miału wynosi ona ok. 24 megadżule na kilogram. Wartość opałowa peletu to ok. 15-18 MJ/kg.

REKLAMA

I to właśnie wartość opałowa przesądza o tym, że najtaniej wyjdzie nas ogrzewanie węglem mimo, że cena 1 tony węgla kamiennego i peletu jest porównywalna. Cena tony węgla w postaci groszku wynosi ok. 750 zł, natomiast koszt jednej tony peletu to ok. 600-800 zł.

REKLAMA

W efekcie do ogrzania średniej wielkości domu jednorodzinnego w sezonie potrzebujemy ok. 5 ton groszku węglowego i przynajmniej 6 ton peletu. W sumie za ogrzewanie pierwszym z tych paliw zapłacimy ok. 2,4 tys. zł, a drugim – ponad 4 tys. zł.

Jeśli więc zależy nam przede wszystkim na wyborze paliwa najtańszego, wybierzemy więc węgiel brunatny, który jest jednocześnie paliwem najmniej przyjaznym środowisku. Jeśli chcemy natomiast, aby nasz piec emitował najmniejszą ilość CO2, za paliwo do niego musimy zapłacić więcej.

Oprócz korzyści ekologicznych, pelet ma jednak jeszcze jedną przewagę – zwłaszcza nad węglem w tradycyjnej postaci orzecha. Kocioł opalany peletem jest praktycznie bezobsługowy – podczas jego eksploatacji nie trzeba „dorzucać do pieca” ani wynosić popiołu. Pelet podawany jest do pieca automatycznie.

gr