Budynek pasywny w Katowicach

Budynek pasywny w Katowicach
seier+seier+seier, flickr cc-by-2.0

W Katowicach powstanie budynek, w którym dzięki zastosowaniu szeregu rozwiązań obniżających zużycie energii i generujących energię ze źródeł odnawialnych, maksymalnie ograniczy się zapotrzebowanie na energię.

Katowice mogą pochwalić się już jednym budynkiem konsumującym ograniczoną ilość energii. Tzw. Innowacyjny Budynek Energooszczędny otwarto w 2009 roku w katowickim Euro-Centrum, a jego zapotrzebowanie na energię termalną ograniczono do 32 kWh na m2 rocznie, czyli prawie 4-krotnie mniej niż w przeciętnych budynkach w Polsce. Mimo to, zużycie energii w tym budynku jest ciągle dwukrotnie większe niż norma przewidziana dla budownictwa pasywnego.

Tymczasem budynek pasywny o powierzchni 6 tys. m2, który powstanie tuż obok, będzie konsumował zaledwie 12% energii zużywanej w tradycyjnych budynkach.

REKLAMA
REKLAMA

Rekordowo niskie zapotrzebowanie na energię zostanie osiągnięte m.in. dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. W biurowcu zamontowane zostaną także pompy ciepła, stropy chłodząco-grzewcze czy wentylacja z odzyskiem ciepła.

Realizacją budynku pasywnego zajmie się firma Budus. Budowa na terenie katowickiego Parku Technologicznego potrwa 18 miesięcy i będzie kosztować 37 mln zł.

Projekt „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum- rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” jest realizowany przy udziale środków unijnych.

red. gramwzielone.pl