Danone kupi energię z największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie

Danone kupi energię z największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie
Iberdrola

Budowana w Hiszpanii ogromna elektrownia fotowoltaiczna o docelowej mocy 590 MW będzie produkować energię w całości na potrzeby Danone. To efekt umowy PPA zawartej przez koncern spożywczy z inwestorem hiszpańską Iberdrolą.

Obecnie największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie jest uruchomiona w ubiegłym roku w Hiszpanii – również przez Iberdrolę – instalacja o mocy aż 500 MW.

Zlokalizowana w pobliżu hiszpańskiego miasta Badajoz w regionie Estremadura farma fotowoltaiczna Núñez de Balboa składa się z 1,43 mln modułów fotowoltaicznych połączonych ze 115 falownikami. Moduły zostały dostarczone przez trzech chińskich producentów – Suntech, Longi Solar oraz GCL-SI. W skali roku ma produkować energię w ilości około 832 GWh.

REKLAMA

Iberdrola szykuje już jeszcze większy projekt fotowoltaiczny o nazwie Francisco Pizarro. Moc farmy PV zlokalizowanej również w regionie Estremadura, w gminie Torrecillas de la Tiesa, wyniesie aż 590 MW.

Ta inwestycja ma kosztować około 300 mln euro i powinna uzyskać status operacyjny w roku 2022.  

REKLAMA


Wczoraj hiszpańska grupa energetyczna poinformowała o zawarciu długoterminowej umowy PPA na odbiór energii z tej elektrowni fotowoltaicznej przez koncern Danone.

Umowa została zawarta na 10 lat, a w tym czasie Danone będzie odbierać część energii z wielkiej elektrowni PV, w ilości 73 GWh rocznie. Tyle wystarczy do zasilenia 100 proc. hiszpańskiej infrastruktury Danone.

Dostawy energii rozpoczną się w kwietniu 2022 r., a Iberdrola i Danone mają zawrzeć również inną umowę PPA, w wyniku której dostawy zielonej energii sięgną w sumie 104 GWh rocznie.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.