Dotacje z Mojego Prądu 3.0 tylko na fotowoltaikę, magazyny energii poczekają

Dotacje z Mojego Prądu 3.0 tylko na fotowoltaikę, magazyny energii poczekają
Yingli Green

Po tym, jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt regulacji mających zakończyć system opustów i zakładających wprowadzenie nowego mechanizmu rozliczeń prosumentów od 2022 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce zmienić komunikowane wcześniej założenia trzeciej edycji programu Mój Prąd. Dotacje będzie można pozyskać tylko na domowe instalacje fotowoltaiczne. Sygnalizowane wcześniej dotacje na dodatkowe domowe urządzenia energetyczne zostaną przeniesione do czwartej edycji Mojego Prądu.

Wcześniej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informował, że dotacje z trzeciej edycji Mojego Prądu, która ma się rozpocząć już 1 lipca, będzie można wykorzystać nie tylko na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych – jak było to w dwóch pierwszych edycjach Mojego Prądu realizowanych do grudnia 2020 r. – ale także na urządzenia pozwalające zwiększyć poziom autokonsumpcji energii elektrycznej wyprodukowanej z fotowoltaiki – w tym przypadku NFOŚiGW wymieniał ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny ciepła i chłodu, a także inteligentne systemy zarządzania energią w budynku.

Teraz, jak wynika z informacji przekazanych portalowi Gramwzielone.pl przez prezesa NFOŚiGW prof. Macieja Chorowskiego, przedmiot dotacji w trzeciej edycji Mojego Prądu zostanie niezmieniony w porównaniu do poprzednich edycji, a Fundusz pracuje już równolegle nad kolejną edycją programu, Mój Prąd 4.0, dopasowaną do zmian w zasadach rozliczeń prosumentów ogłoszonych przez resort klimatu. Czwarta edycja programu jest planowana na 2022 rok.

REKLAMA

Zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu zmiany w przepisach zakładają, że prosumenci uruchamiający instalacje od 2022 r. będą już korzystać z innego systemu rozliczeń w postaci sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek energii do sieci po średniej cenie z rynku hurtowego – jednocześnie tracąc prawo do skorzystania z „wirtualnego magazynu energii”, jakim dla prosumentów objętych opustami jest sieć.


Do tych zmian dostosowane mają zostać planowane programy NFOŚGW nastawione na autokonsumpcję energii, w tym kolejna edycja programu Mój Prąd.

Kluczowa, zasygnalizowana przez prezesa NFOŚiGW zmiana, to wprowadzenie dotacji w trzeciej edycji Mojego Prądu, tak jak w dwóch pierwszych edycjach, tylko na instalacje PV i przesunięcie dotowania innych urządzeń energetycznych, których zastosowanie pozwoliłoby zwiększyć poziom autokonsumpcji generacji z PV, na czwartą edycję Mojego Prądu.

– W chwili obecnej nie zakładamy, przy zachowaniu do końca tego roku systemu opustów, aby trzecia edycja Mojego Prądu dawała prosumentowi optymalizację poprzez dobudowę subsydiowanego magazynu energii – powiedział prezes Narodowego Funduszu w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl.

REKLAMA

– Chcąc zachować równość stron, a więc zarówno tych osób, które już zainstalowały systemy fotowoltaiczne, jak i tych, które będą je dopiero instalować, najprawdopodobniej ograniczmy się do równie prostego programu, jakim był on dotychczas – jednocześnie klarownie komunikując, że od 2022 r. wchodzimy wyłącznie w instalacje mające w sobie element zarządzania i magazynowania energii. To, w połączeniu z możliwością korzystania z kilku innych naszych instrumentów wsparcia, da prosumentowi pewną satysfakcję jeśli chodzi o dostosowanie się do nowego systemu rozliczeń – powiedział prof. Maciej Chorowski.

– Impuls w postaci kolejnych edycji programów, takich jak Mój Prąd, sprawił, że możemy już mówić o rozwiniętym rynku świadomych prosumentów. Oznacza to, że pierwszy strategiczny cel został osiągnięty. Przed nami kolejne kroki. Teraz mamy sytuację, w której przez pół roku działamy w systemie opustów, więc nie chcielibyśmy budować dla tego systemu rozwiązań przeskalowanych, aby zachować zdolność do budowy magazynów w kolejnym systemie – stwierdził prezes NFOŚiGW.

Z informacji przekazanych wcześniej przez NFOŚiGW wynika, że dofinansowanie z Mojego Prądu 3.0 będzie mogło objąć także systemy fotowoltaiczne wykonane przed rozpoczęciem naboru, jeśli instalacja PV została podłączona do sieci elektroenergetycznej oraz wydatki poniesione na jej realizację zostały poniesione po 31 stycznia 2020 r.

W pierwszych dwóch edycjach programu Mój Prąd, które zostały zrealizowane w okresie od września 2019 roku do grudnia 2020 r., do podziału był budżet wynoszący w sumie 1,1 mld zł. Tyle pieniędzy wystarczyło do dofinansowania ponad 220 tys. prosumenckich instalacji PV. Do tej pory przelano środki na konta ponad 200 tys. beneficjentów programu. Dofinansowanie było przyznawane w formie bezzwrotnej dotacji w wysokości do 5 tys. zł.

Jaka będzie wysokość dotacji w trzeciej edycji Mojego Prądu? NFOŚiGW informuje na razie tylko, że będzie ona „odzwierciedlać zmiany, które zaszły na rynku PV”. 

Prezes Narodowego Funduszu w rozmowie z Gramwzielone.pl nie odpowiedział na pytanie o budżet trzeciej edycji Mojego Prądu, zostawiając przekazanie tej informacji Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.