Warszawa uruchamia program rozwoju fotowoltaiki

Warszawa uruchamia program rozwoju fotowoltaiki
Rafał Trzaskowski

Władze Warszawy ogłosiły plan montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach należących do miasta. Uruchamiając program rozwoju fotowoltaiki na miejskich budynkach, Warszawa idzie drogą innych europejskich stolic takich jak Berlin, który w ubiegłym roku zdecydował, że panele fotowoltaiczne powinny być montowane na wszystkich nowych budynkach, a także na budynkach poddawanych gruntownej renowacji.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rada m.st. Warszawy w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej zdecydowała o przyznaniu 60 mln zł na realizację programu fotowoltaicznego w latach 2022-2024.

Zrealizowane w tym czasie inwestycje mają ponad dwukrotnie zwiększyć moc produkcyjną miasta w zakresie energii elektrycznej – z 9,3 MW do 21,3 MW.

REKLAMA

Obecnie panele fotowoltaiczne z powodzeniem sprawdzają się już w ponad 140 miejskich budynkach. Największe instalacje znajdują się na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – ich łączna moc wynosi 6,7 MW.

Teraz panele fotowoltaiczne pojawią się na kolejnych stołecznych obiektach. Najpierw na dachach miejskich żłobków. Już teraz takie instalacje funkcjonują w sześciu placówkach dla najmłodszych dzieci i montowane są na kolejnych dwóch.

Dzięki programowi w ciągu najbliższych dwóch lat panele pojawią się natomiast na dachach w kolejnych 47 lokalizacjach. Tym samym do końca przyszłego roku z fotowoltaiki korzystać będą wszystkie miejskie żłobki.

Poza żłobkami instalacje będą montowane także na dachach miejskich szkół, przychodni i szpitali, domów kultury, ośrodków pomocy społecznej, na parkingach P&R, zajezdniach autobusowych oraz w innych lokalizacjach, należących do miasta i miejskich jednostek.

Tylko w latach 2022-2024 będzie to aż 200 lokalizacji. Montaż pierwszych paneli ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Zgodnie z założeniami programu, do końca 2030 r. wszystkie miejskie budynki w stolicy, w przypadku których istnieje taka możliwość, zostaną wyposażone w panele słoneczne.

Jak wyliczają stołeczni urzędnicy, pozwoli to przede wszystkim zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych – do 2030 r. emisja CO2 dzięki własnej produkcji energii odnawialnej spadnie łącznie o niemal 87 tys. ton, czyli tyle, ile pochłania niemal 20 tys. ha lasu.

Dodatkową korzyścią dla miasta są oszczędności finansowe. Warszawski ratusz zakłada, że w latach 2022-2030 dzięki konsumpcji energii z paneli fotowoltaicznych wyniosą one łącznie ponad 70 mln zł. Program pozwoli też zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Warszawy.

Ogłoszony przez Warszawę Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej stanowi realizację jednej z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego, która przybliży miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

– Jeśli chcemy uniezależnić Europę od ropy i gazu, musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W Warszawie robimy to od lat. Już ponad 140 miejskich budynków posiada panele fotowoltaiczne. Postanowiliśmy do 2030 roku takie instalacje zamontować na wszystkich miejskich obiektach – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

REKLAMA

– Chcemy, by Warszawa była coraz bardziej niezależna od paliw kopalnych. Chcemy oszczędzać energię i walczyć z ociepleniem klimatycznym. Chcemy, żeby powietrze w Warszawie było jak najczystsze. Temu służy ten program – dodał prezydent.

Do inwestowania w odnawialne źródła energii stolica zachęca też swoich mieszkańców. Tylko w latach 2017-2021 miasto udzieliło warszawiakom dotacji na montaż fotowoltaiki w wysokości ponad 50 mln zł, co pozwoliło na utworzenie instalacji o łącznej mocy 34,6 MW w ponad 4400 domach.

 


Warszawa jak Berlin?

Uruchamiając program kompleksowych inwestycji w fotowoltaikę na miejskich obiektach, Warszawa idzie w ślady innych europejskich stolic – w tym Berlina, którego Senat zagłosował w ubiegłym roku za wprowadzeniem prawa nakładającego obowiązek montażu fotowoltaiki na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych i spełniających inne funkcje, a także na budynkach poddawanych gruntownej renowacji.

Zgodnie z nowymi regulacjami obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych na nowych i poddawanych renowacji budynkach miałby zostać wprowadzony w Berlinie w 2023 r.

Według szacunków władz niemieckiej stolicy, wprowadzenie tego obowiązku sprawi, że fotowoltaiką zostanie pokryte około 30 proc. dachów w Berlinie, a produkcja energii z PV wzrośnie tam ponad 40-krotnie.

Nowe obowiązki związane z wykorzystaniem fotowoltaiki w stolicy Niemiec wynikają z celu przyjętego przez jej władze, zgodnie z którym na terenie Berlina mają funkcjonować instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,4 GW.

Uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych o takiej mocy miałoby zaspokoić około 1/4 zapotrzebowania na energię Berlina.

Wcześniej przyjęto, że ten cel zostanie osiągnięty dopiero w roku 2050, jednak w ubiegłym roku władze niemieckiej stolicy zdecydowały o dojściu do tego celu tak szybko, jak będzie to możliwe.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.