Francuzi zmieniają feed-in tariff

Francuzi zmieniają feed-in tariff
Cyril Plapied, flickr cc-by-2.0

Producenci energii słonecznej we Francji , dzięki systemowi taryf gwarantowanych, sprzedają ją po najwyższych cenach na świecie. Niedługo to się jednak zmieni.

System feed-in tariff jest we Francji najkorzystniejszy spośród wszystkich krajów, które zdecydowały się na jego implementowanie. Właściciele paneli słonecznych we Francji mogą odsprzedać każdą wyprodukowaną przez siebie 1 kWh energii za 0,50 euro. Dla porównania – w Niemczech cena 1 kWh energii słonecznej dla systemów solarnych zainstalowanych w 2009 roku wynos 0,43 euro, natomiast dla instalacji powstałych w tym roku to już 0,39 euro.

Rząd Nicolasa Sarkozy-ego zdecydował jednak , że nadeszła pora na zmiany. Francuskie Ministerstwo Energii poinformowało, że nowa taryfa dla producentów energii słonecznej wyniesie 0,42 euro/kWh. Dotyczy to jednak tylko instalacji, które powstaną najwcześniej za dwa lata. Elektrownie słoneczne podłączone do sieci przed 2012 rokiem będą sprzedawać energię po starej cenie.

REKLAMA

Francuskie Ministerstwo Energii nie zamierza natomiast zmieniać taryf dla paneli montowanych na istniejących domach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. W tym wypadku stawka pozostanie na poziomie 0,58 euro/kWh.

REKLAMA

Na niezmienionych poziomach – odpowiednio 0,31 euro i 0,37 euro za 1 kWh – energię będą sprzedawać właściciele instalacji naziemnych, a także elektrowni słonecznych położonych w gorzej nasłonecznionych regionach Francji .

W dodatku, francuskie Ministerstwo Energii przewiduje znaczne ograniczenie procesu administracyjnego, który jest konieczny do uzyskania pozwolenia na podłączenie elektrowni słonecznych do sieci energetycznej.

W ostatnich miesiącach, w obawie przed zmianą taryf, Francuzi składali miesięcznie po klika tysięcy wniosków o podłączenie instalacji solarnych. Jak podaje francuski rząd – w ubiegłym roku publiczne wsparcie dla producentów energii odnawialnej wzrosło w porównaniu z rokiem 2008 aż 5-krotnie – ze 100 do 500 mln euro.

Feed-in tariff działa, obok Francji, także w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie przyczynił się do dynamicznego rozwoju branży energii solarnej. Jednak, na fali kryzysu gospodarczego, większość państw ograniczają fundusze na rozwój energetyki odnawialnej – w tym dofinansowanie sprzedaży w ramach systemu taryf gwarantowanych.

gramwzielone.pl