Powstanie największa farma słoneczna w Europie

Powstanie największa farma słoneczna w Europie
T-Solar press

Włosi uruchomią w tym roku farmę słoneczną wielkości 120 boisk piłkarskich. {więcej}

Potencjał paneli fotowoltaicznych, które zostaną zgromadzone na powierzchni 850 tys. m2 w Rovingo, miejscowości położonej niedaleko Wenecji, wyniesie 72 MW.

Farma ma ruszyć jeszcze w tym roku i będzie największą tego typu instalacją w Europie. Obecnie to miano należy do mającej potencjał 60 MW farmy, która znajduje się w Hiszpanii. Niewiele mniejsza elektrownia słoneczna znajduje się niedaleko od Polski – po zachodniej stronie Odry.

REKLAMA

Panele PV montuje we Włoszech amerykańska firma SunEdison, która jest spółką córką MEMC Electronic Materials.

 Park fotowoltaiczny w Rovigo jest kamieniem milowym w rozwoju energetyki słonecznej we Włoszech – mówi Liborio Francesco Nanni, włoski dyrektor SunEdison.

REKLAMA

Koszt inwestycji szacowany jest na kwotę 200 – 250 mln euro. Finansowanie przedsięwzięcia wziął na siebie hiszpański potentat bankowy Santander.

W pierwszym roku funkjonowania energia wyprodukowana na farmie słonecznej koło Rovingo ma zaspokajać zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 17 tys. gospodarstw domowych, a dzięki niej do atmosfery nie będzie dostawać się 41 tys. ton CO2.

Włochy są już teraz drugim, po Niemczech, największym producentem energii słonecznej w Europie. Tymczasem, jak poinformował niedawno włoski operator GME, aby kraj ten spełnił w 2020 roku wymagania w zakresie 25-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnej konsumpcji energii,  Włosi będą zmuszeni do jej importu.

Obecnie tylko 7 proc. konsumowanej we Włoszech energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Szef GME Luciano Barra twierdzi, że aby odsetek ten szybko zwiększyć, konieczne będą zakupy energii odnawialnej w Czarnogórze, Albanii, Szwajcarii czy Tunezji.


Gramwzielone.pl