Gdzie w Polsce najlepiej montować kolektory

Gdzie w Polsce najlepiej montować kolektory
Irargerich, flickr cc-by-2.0

Sprawdź, jakie warunki dla instalacji solarnej są w twoim regionie. {więcej}

W naszym kraju mamy średnio ok. 1500 godzin słońca w roku. Dla porównania, na południu słonecznej Portugalii, gdzie w lecie słońce świeci nawet po 12 godzin dziennie, średnie nasłonecznienie wynosi 2800 godzin w roku.

U nas natomiast słońcem możemy cieszyć się zdecydowanie rzadziej – w zimie średnio przez zaledwie 1-2 godziny dziennie, natomiast w lecie – przez 6-7 h. Niemniej jednak – mimo nie najlepszych warunków – także w Polsce słońce może przynosić wymierne korzyści.

REKLAMA

W skali roku wielkość natężenia promieniowania słonecznego, które dociera do każdego metra kwadratowego terytorium Polski, równa się 1000 kilowatogodzinom energii. To sprawia, że w energii, którą dostarcza nam słońce, drzemie ogromny potencjał – wystarczy wykorzystać tylko minimalną jej część. Możliwości, które dają kolektory warto spożytkować tym bardziej, że w niedługim czasie możemy liczyć na dofinansowanie do ich zakupu.

W zależności od instalacji cieplnej, którą solary maja zastąpić, mogą one bowiem generować co roku oszczędności rzędu 400-1500 zł, a należy przecież liczyć się z nieuniknionym wzrostem cen tradycyjnych nośników energii. Oznacza to, że dzięki kolektorom będziemy oszczędzać coraz więcej, a w dodatku koszt zestawów solarnych będzie systematycznie malał – wraz z rozwojem rynku i technologii.

Pamiętajmy też, że przeciętny zestaw solarny sprawi, że emisja CO2, którą generujemy, używając tradycyjnych źródeł ciepła, zmniejszy się o ok. 1 tonę. Nad instalacją kolektorów warto zastanowić się więc także Polsce.

Niemniej jednak, w poszczególnych regionach naszego kraju słońce nie świeci równomiernie. Dla opłacalności inwestycji w solary mamy pod tym względem obszary lepsze i gorsze – a różnice w nasłonecznieniu są dosyć znaczące.

REKLAMA

Miejsca, gdzie słońca w ciągu roku jest najmniej to:

– północna część województwa podlaskiego,

– środkowa i północna część województwa lubuskiego,

– obszar wzdłuż granicy z Czechami i Słowacją, nie licząc wyżej położonych obszarów górskich – Karkonoszy i Tatr (Kasprowy Wierch jest najlepiej nasłonecznionym punktem na mapie Polski)

W przypadku wyżej wymienionych obszarów średnia wartość promieniowania bezpośredniego to ok. 3GJ/m2.

Natomiast do obszarów o największym nasłonecznieniu, gdzie wartość promieni słonecznych przekracza 3,8 GJ/m2, zaliczamy:

– północno-zachodnią część kraju – w szczególności północne regiony województw pomorskiego i zachodniopomorskiego,

– południowo-wschodnią część kraju, przede wszystkim wschodnią część województw lubelskiego i podkarpackiego,

– obszary położone na styku województwa łódzkiego, południwo-wschodniej część województwa wielkopolskiego, zachodniej część województwa mazowieckiego i południowej kujawsko-pomorskiego.

Na wyżej wymienionych obszarach średnia roczna suma nasłonecznienia przekracza 1650 godzin, co jest wynikiem nawet o 200 godzin lepszym w stosunku do regionów gorzej nasłonecznionych. Taka różnica sprawia, że mieszkańcy dobrze nasłonecznionych miejsc naszego kraju mogą liczyć na to, że instalacje solarne będą produkować znacznie więcej energii, a taka inwestycja może zwrócić się nawet od roku do dwóch lat szybciej – niż w przypadku kolektorów ulokowanych w gorzej nasłonecznionych częściach Polski.


Gramwzielone.pl