Solar Keymark, czyli certyfikat jakości kolektorów

Solar Keymark, czyli certyfikat jakości kolektorów
foto: Propuls

Wraz z dynamicznym rozwojem polskiego rynku kolektorów słonecznych, jest na nim coraz więcej produktów. Ich jakość może jednak bardzo się różnić. Jak sprawdzić, czy kolektor, który kupujemy, charakteryzuje się odpowiednią jakością? {więcej}

Kolektory słoneczne w naszym kraju stają się coraz popularniejsze. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na ich instalację, a ich wybór na rynku jest coraz większy. Kolektory różnią się jednak jakością, co ma wpływ na ich wydajność i koszty eksploatacji.

Kolektor wysokiej jakości to większa efektywność i wytrzymałość, a więc także większe oszczędności jego użytkownika. A przecież generowanie jak największych oszczędności to główny cel, jaki przyświeca osobom decydującym się na relatywnie drogie rozwiązanie, jakim są kolektory. Zakup droższego (ale charakteryzującego się wysoką jakością) zestawu solarnego może zwrócić się szybciej niż zakup zestawu tańszego.

REKLAMA

Jak więc dokonać właściwego wyboru? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na certyfikaty poświadczające wysoki standard danego kolektora. Certyfikat, który uznawany jest w całej Europie, to Solar Keymark.

REKLAMA

Certyfikat Solar Keymark posiada ok. 2/3 kolektorów produkowanych na Starym Kontynencie, a coraz częściej mogą pochwalić się nim także polscy producenci, co ułatwia im podbój rynków Europy Zachodniej.

Znak Solar Keymark został wprowadzony przez Europejską Federację Przemysłu Solarnego Cieplego (European Solar Thermal Industry Federation – ESTIF) we współpracy z Europejskim Komitetem Standaryzacji (European Comittee for Standardization), którego członkiem jest także Polska. Certyfikat Solar Keymark świadczy o zgodności produktu z europejskimi normami EN 129775 i EN 12976, a także z normą zarządzania jakością ISO 9000.

Jak wygląda procedura certyfikacyjna? Wybierane losowo egzemplarze kolektorów firmy, która stara się o przyznanie Solar Keymark, przechodzą testy w zakresie wydajności i wytrzymałości, badany jest także zakład produkcyjny. Ponadto, aby nie stracić raz zdobytego certyfikatu, firma musi stale utrzymywać wysoką jakość swoich produktów, badania są bowiem cyklicznie powtarzane.

Solar Keymark przyznaje kilka certyfikowanych instytutów badawczych. Na ich liście nie ma jednak instytucji mającej siedzibę w naszym kraju, a nasi producenci kolektorów najczęściej korzystają z usług niemieckiego instytutu DIN CERTCO z Berlina.

gr.